Poezja zmarłego ponad dwa lata temu poety i filmowca Tadeusza Szymy oraz muzyka autorstwa kompozytora i dyrygenta Grzegorza Majki złożyły się na poemat wokalny „Miejsca bezdomne”, który zabrzmiał w sobotę na Jasnej Górze. Wydarzenie było częścią obchodów 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.
Wychowywanie młodych ludzi, a także zapobieganie przypadkom wykorzystania małoletnich i profilaktyka przemocy seksualnej wobec uczniów – to główne tematy 31. Forum Szkół Katolickich, które w czwartek rozpoczęło się na Jasnej Górze.
Wystawę poświęconą zmarłemu 14 listopada br. o. Jerzemu Tomzińskiemu, nazywanemu „legendą Jasnej Góry”, otwarto w środę w Sali Rycerskiej sanktuarium. Uroczystość odbyła się w 103. urodziny znanego paulina, który był przyjacielem papieży i świętych.
Kard. Marcello Semeraro, który w sobotę w Katowicach przewodniczył mszy beatyfikacyjnej ks. Jana Machy, podczas wizyty w związku z tą uroczystością odwiedził też m.in. Jasną Górę, rodzinną parafię wyniesionego na ołtarze w Chorzowie Starym i złożył kwiaty przed katowicką kopalnią Wujek.
Na Jasnej Górze zakończyły się czterodniowe rekolekcje Episkopatu Polski. Biskupi modlili się m.in. za Kościół w Polsce i ojczyznę – podało biuro prasowe sanktuarium. Szczególnym momentem było uczestnictwo hierarchów w pogrzebie o. Jerzego Tomzińskiego, zwanego „legendą Jasnej Góry”.
Zmarłego 14 listopada br. w wieku 102 lat paulina, ojca Jerzego Tomzińskiego, nazywanego "legendą Jasnej Góry", pożegnano w środę w jasnogórskiej bazylice. O. Tomziński był przyjacielem kilku papieży i kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Na Jasnej Górze rozpoczynają się w poniedziałek doroczne rekolekcje polskich biskupów. Potrwają do czwartku. Poprowadzi je franciszkanin o. prof. Zdzisław Kijas, który w latach 2010–2020 był relatorem w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych – informuje PAP biuro prasowe Episkopatu Polski.
W nocy zmarł paulin ojciec Jerzy Tomziński, nazywany „legendą Jasnej Góry” – informuje w niedzielę biuro prasowe częstochowskiego sanktuarium. 24 listopada skończyłby 103 lata. Był przyjacielem kilku papieży i kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich świętowało w sobotę 30-lecie swojej działalności na Jasnej Górze w Częstochowie. We mszy pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abp Wacława Depo uczestniczył minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Pod znakiem szczególnej modlitw za ojczyznę upływa Narodowe Święto Niepodległości na Jasnej Górze. Częstochowskie sanktuarium było natchnieniem dla nadziei Polaków w chwilach zmagań o wolność – podkreślają jasnogórscy paulini.