„Madonna pod jodłami”, dzieło Lucasa Cranacha starszego, od wtorku będzie pokazywana w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Obraz wypożyczono z Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu na czas remontu tej placówki. Dzieło Cranacha zaginęło po II wojnie światowej, a do Polski ponownie sprowadzono je w 2012 r.
„Totemiczny znak figury ludzkiej” - to nazwa czasowej ekspozycji obrazów Marka Oberlaendera i Jana Lebensteina, którą można od wtorku oglądać w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Większość ze 100 prezentowanych obrazów to dzieła Oberlaendera, których nie pokazywano od 40 lat.
Dwa barokowe obrazy, wyroby majolikowe z Florencji oraz meble z XVII i XVIII w. to kolejne zabytki, które Muzeum Narodowe we Wrocławiu przekaże w depozyt Zamkowi Książ w Wałbrzychu.
Wystawa sztuki średniowiecznej w Muzeum Narodowym we Wrocławiu wzbogaciła się o kolejne zabytki. Dzięki współpracy z innymi placówkami muzealnymi, udało się m.in. scalić dwa dzieła śląskiej sztuki średniowiecznej - pentaptyk Pięciu Boleści Marii oraz nastawę ołtarzową z obecnie zaginioną figurą Piety.
Popiersie Wojciecha Kossaka, jednego z twórców Panoramy Racławickiej, odsłonięto w poniedziałek w budynku, w którym od 35 lat eksponowane jest to dzieło. Trudno wyobrazić sobie wizytę we Wrocławiu bez odwiedzenia tego miejsca - powiedział dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu Piotr Oszczanowski.
We wtorek ponownie otwarte zostanie Muzeum Narodowe we Wrocławiu oraz jego oddziały: Panorama Racławicka i Muzeum Etnograficzne. W czasie epidemii w muzeach dostępne będą tylko wybrane wystawy, obowiązywać będą też nowe zasady zwiedzania.
Zamknięte z powodu zagrożenia koronawirusem wrocławskie instytucje kulturalne przygotowały specjalną ofertę online. Muzeum Narodowe proponuje cykl prezentacji dzieł sztuki ze swojej kolekcji, NFM – transmisję koncertów, a Teatr Capitol uruchamia telewizję festiwalową 41. PPA.
Praca Doroty Nieznalskiej „Lebensborn e.V.” wzbogaciła wystawę kolekcji polskiej sztuki współczesnej II połowy XX i XXI w. w Pawilonie Czterech Kopuł - oddziale Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Placówka po raz pierwszy kupiła instalację tej artystki.
40 secesyjnych wyrobów wykonanych z cyny, brązu, mosiądzu powstałych w latach 1898–1910 można od wtorku oglądać na wystawie „Secesja w metalu” przygotowanej przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Eksponaty pochodzą ze zbiorów muzeum.