16 kwietnia 1967 r. na terenie byłego niemieckiego KL Auschwitz II-Birkenau został odsłonięty Międzynarodowy Pomnik Ofiar Obozu. Upamiętnia co najmniej 1,1 mln osób, głównie Żydów, ale również Polaków, Romów i osób innej narodowości, których Niemcy zgładzili w obozie.
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN już po raz piąty organizuje akcję upamiętniającą powstanie w getcie warszawskim. 19 kwietnia ponad tysiąc wolontariuszy wyjdzie na ulice Warszawy i będzie rozdawać papierowe żonkile - symbol pamięci o powstaniu w getcie warszawskim. W tym roku będzie ich aż 100 tysięcy.
Kiedy będziesz do mnie wysyłać paczkę, bardzo Cię proszę, abyś po wewnętrznej stronie chleba wycięła kwadracik, będzie to znaczyło, że u was wszystko dobrze - pisała do córki Stefania Perzanowska podczas pobytu w niemieckim obozie koncentracyjnym w Lublinie. Ten i ponad 500 innych dokumentów rodzina lekarki przekazała do Muzeum na Majdanku.
Podczas II wojny światowej obok Dworca Zachodniego nie było komory gazowej - powiedział we wtorek w Warszawie historyk Zygmunt Walkowski. Zaprezentował on także nowe ustalenia w kwestii lokalizacji i zasięgu KL Warschau.
Podczas II wojny światowej w Polsce z rąk Niemców zginęło około 20 tys. osób chorych psychicznie. Nie pamiętamy o tych ofiarach - mówił dr Tadeusz Nasierowski podczas wtorkowej konferencji w Senacie "Zagłada chorych psychicznie – pamięć i wyzwania”.
Od 1 czerwca br. Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej k. Łańcuta na Podkarpaciu będzie współprowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Prace nad scenariuszem stałej ekspozycji polskiej, która zastąpi dotychczas istniejącą, anachroniczną już wystawę, trwają w Muzeum Auschwitz. Rzecznik placówki Bartosz Bartyzel zastrzegł, że w tej chwili trudno mówić o terminie jej ukończenia.
Portal internetowy, dokumentujący mogiły i pomniki związane z wydarzeniami II wojny światowej w woj. świętokrzyskim, uruchomiła kielecka delegatura Instytutu Pamięci Narodowej. Strona zapalzniczpamieci.pl ma w przyszłości stać się katalogiem miejsc martyrologii Polaków w regionie.
Prozę i poezję lagrową pełną wspomnień i przeżyć byłych więźniarek niemieckiego obozu koncentracyjnego Ravensbrueck – prezentowali w czwartek w Rudzie Śląskiej finaliści ogólnopolskiego konkursu recytatorskiego, organizowanego m.in. przez IPN.