II wojna światowa

06.04.2017

Świętokrzyskie: ruszył portal „Zapal Znicz Pamięci”

Konferencja nt. projektu edukacyjnego "Zapal znicz pamięci": dyrektor Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach Marek Maciągowski (L), wicekurator oświaty woj. świętokrzyskiego Renata Rabczyńska (2L), wojewoda świętokrzyska Agata Wojtyszek (2P), naczelnik delegatury IPN w Kielcach dr Dorota Koczwańska-Kalita. Fot. PAP/P. Polak Konferencja nt. projektu edukacyjnego "Zapal znicz pamięci": dyrektor Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach Marek Maciągowski (L), wicekurator oświaty woj. świętokrzyskiego Renata Rabczyńska (2L), wojewoda świętokrzyska Agata Wojtyszek (2P), naczelnik delegatury IPN w Kielcach dr Dorota Koczwańska-Kalita. Fot. PAP/P. Polak

Portal internetowy, dokumentujący mogiły i pomniki związane z wydarzeniami II wojny światowej w woj. świętokrzyskim, uruchomiła kielecka delegatura Instytutu Pamięci Narodowej. Strona zapalzniczpamieci.pl ma w przyszłości stać się katalogiem miejsc martyrologii Polaków w regionie.

Zdjęcia i opisy obiektów, upamiętniających wydarzenia z II wojny światowej i Polaków pomordowanych podczas niej, zostały przesłane przez szkoły, które odpowiedziały na ubiegłoroczny apel kieleckiego IPN, Kuratorium Oświaty, Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej (OMPiO) w Kielcach oraz kieleckiego Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego.

Chodziło u uczczenie Miesiąca Pamięci Narodowej - kwietnia - poprzez zapalanie zniczy w miejscach ważnych dla lokalnych społeczności: mogiłach, pomnikach, krzyżach. 66 placówek edukacyjnych z całego regionu nadesłało niemal 300 zdjęć ze stu miejsc pamięci i ich opisy. Na fotografiach uwieczniono także uczniów, odwiedzających te miejsca.

„Szkoły, uczniowie, podejmują wyzwanie, czyli naukę historii przez konkretną, praktyczną działalność - idą na miejsce, poznają jego historię - to wzbudza w nich pewną refleksję. Uczą się postawy patriotycznej i szacunku do przeszłości, do przodków” - mówiła naczelnik kieleckiej delegatury IPN dr Dorota Koczwańska-Kalita.

„Młodzież wykonała z nauczycielami wielką pracę, a dokumentacja stanowiła ciekawy materiał dla historyków, który weryfikowaliśmy. Dzięki temu poznaliśmy wiele miejsc, o których nie sądziliśmy, że zostały upamiętnione” - mówiła w czwartek podczas prezentacji portalu dziennikarzom, naczelnik kieleckiej delegatury IPN dr Dorota Koczwańska-Kalita.

„Szkoły, uczniowie, podejmują wyzwanie, czyli naukę historii przez konkretną, praktyczną działalność - idą na miejsce, poznają jego historię - to wzbudza w nich pewną refleksję. Uczą się postawy patriotycznej i szacunku do przeszłości, do przodków” - oceniła.

Wg dyrektora OMPiO Marka Maciągowskiego, dzięki portalowi miejsca ważne dla lokalnych społeczności, mogą zaistnieć w zbiorowej świadomości mieszkańców regionu. „Niemal w każdej miejscowości są miejsca, o których lokalna społeczność pamięta. Ten szeroki odzew to jest bardzo pozytywny sygnał, że pamięć jest przekazywana” - ocenił.

Najważniejszą częścią strony internetowej zapalzniczpamieci.pl jest moduł, z interaktywną mapą miejsc „zaadoptowanych” przez szkoły. Każde miejsce opatrzono odpowiednim opisem oraz zdjęciami.

Organizatorzy zachęcają, aby szkoły i placówki kontynuowały rozpoczętą w ubiegłym roku akcję.

Na stronie znajduje się również zakładka umożliwiająca zgłaszanie miejsc pamięci pozostających bez opieki. Mogą to być pomniki, mogiły świadczące o walce Polaków o niepodległość w różnych okresach historii. Może je zgłosić każdy zainteresowany - osoba prywatna, szkoła, stowarzyszenie, pasjonaci historii. Wystarczy wykonać kilka zdjęć, załączyć opis i przesłać je na adres: sekretariat.kielce@ipn.gov.pl

Jak podkreśliła naczelnik kieleckiej delegatury IPN, portal w przyszłość może stać się katalogiem miejsc pamięci, związanych z dziejami regionu. „To mały wycinek tego, co chcielibyśmy osiągnąć w przyszłości - stworzyć katalog miejsc, na początku związanych z II wojną światową, stopniowo rozszerzany na różne epoki. Kielecczyzna ma wiele takich pamiątek” - dodała Koczwańska-Kalita.

Honorowy patronat nad projektem objął wojewoda świętokrzyski. (PAP)

ban/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL