Chciałem, by Warszawa była wielka – mówił prezydent stolicy Stefan Starzyński w ostatnim przemówieniu radiowym do mieszkańców we wrześniu 1939 r. Wcześniej jako włodarz miasta zmienił jego oblicze, unowocześniając, aktywizując zaniedbane peryferia, budząc w warszawiakach umiłowanie stolicy. 19 sierpnia mija 130. rocznica jego urodzin.
Przedstawiciele PGE Obrót i PGE Dystrybucja złożyli kwiaty przed pomnikiem upamiętniającym 43 pomordowanych przez Niemców mieszkańców Staroniwy – dzielnicy Rzeszowa. Wśród rozstrzelanych byli energetycy.
„Markowa miesiąc przed beatyfikacją” – pod takim hasłem odbyło się w Markowej (woj. podkarpackie) spotkanie poświęcone Józefowi i Wiktorii Ulmom i ich dzieciom, a także innym Polakom, którzy podzielili ich los ginąc za pomaganie Żydom podczas okupacji. Beatyfikacja odbędzie się 10 września w Markowej.
81 lat temu, 5 lub 6 sierpnia 1942 r., Janusz Korczak, jego współpracownica Stefania Wilczyńska oraz 192 wychowanków z Domu Sierot przy ul. Siennej w Warszawie zostali doprowadzeni na Umschlagplatz. Stamtąd wywieziono ich do niemieckiego obozu zagłady w Treblince.
Rzeź Woli była niepohamowaną erupcją niemieckiej nienawiści do Polaków. Ta nienawiść i jej krzyczące o pomstę do nieba skutki są arcyważnymi punktami na liście naszych żądań reparacyjnych – pisze w niedzielę na Facebooku premier Mateusz Morawiecki. Mija 79 rocznica tej zbrodni ludobójstwa.
79 lat temu doszło do największej na Śląsku Cieszyńskim zbrodni dokonanej przez Niemców w czasie II wojny światowej. W odwecie za śmierć dwóch gestapowców zastrzelili 36 mężczyzn, w tym 27 Polaków i ośmiu Czechów. Większość była mieszkańcami zaolziańskiej wsi Żywocice.
6 sierpnia 1944 r. trwała rzeź mieszkańców Woli i Ochoty. Niemcy zajęli Hale Mirowskie. Na Woli zginęła łączniczka Batalionu AK „Parasol” Krystyna Wańkowicz. Powstańcy uruchomili łączność kanałową Śródmieścia z Mokotowem. W Pruszkowie Niemcy założyli obóz przejściowy Dulag 121 dla ludności cywilnej.
Mieszkańcy stolicy przeszli w sobotę wieczorem ulicami Woli w Marszu Pamięci, by oddać hołd cywilnym ofiarom zbrodni popełnionych przez Niemców i ich kolaborantów. Po drodze zapalono znicze w wielu miejscach egzekucji dokonanych w czasie rzezi Woli między 5 a 7 sierpnia 1944 r.
Musimy pamiętać o okrutnej zbrodni w Żywocicach i edukować o niej nowe pokolenia – powiedział ambasador RP w Pradze Mateusz Gniazdowski w sobotę, podczas obchodów 79. rocznicy zamordowania przez Niemców 36 mieszkańców Żywocic na Śląsku Cieszyńskim.