Media na całym świecie szeroko komentują książkę holenderskiego dziennikarza „Nazistowscy miliarderzy”. David de Jong opisuje historie pięciu niemieckich bogatych rodów stojących za potężnymi koncernami m.in. BMW, Porsche czy Dr. Oetker, które zarabiały miliardy na współpracy z nazistami.
24 kwietnia w berlińskim oddziale Instytutu Pileckiego zostanie otwarta wystawa poświęcona rzezi Woli. Opowiada „o ludobójstwie mieszkańców warszawskiej Woli, ale także o wymiarze sprawiedliwości w Niemczech po II wojnie światowej, o braku rozliczeń” – mówi PAP rzecznik Instytutu Pileckiego w Berlinie Patryk Szostak.
Stojąc przez kilka godzin w komorze gazowej wyobrażałam sobie, jak to jest umrzeć. Nagle otworzyły się drzwi i nas wyprowadzili. Mężczyźni na zewnątrz opowiadali, że ponoć zabrakło im w tej chwili gazu – mówiła w piątek w Lublinie ocalała z Holokaustu Halina Birenbaum.
Twierdzenia Barbary Engelking, że „Polacy zawiedli” są haniebne, to policzek wymierzony ofiarom niemieckiej, zbrodniczej polityki eksterminacyjnej: Żydom i Polakom – pisze prezes IPN Karol Nawrocki w liście otwartym do prezes i dyrektor zarządzającej Warner Bros. Discovery w Polsce, Katarzyny Kieli.
Dziś kwestionowane są nie tylko polskie, ale i żydowskie źródła oraz relacje. To wypaczanie Holokaustu, deptanie pamięci o powstańcach w getcie oraz o Polskim Państwie Podziemnym – powiedział wiceprezes IPN dr Mateusz Szpytma podczas konferencji „Opór Żydów przeciwko Niemcom na okupowanych ziemiach polskich”.
82. rocznicę wysiedleń Polaków, przeprowadzoną przez Niemców, by utworzyć obóz Auschwitz II-Birkenau, upamiętnili w piątek samorządowcy i mieszkańcy okolicy. Ofiarą akcji – jak podają historycy - padło kilka tysięcy Polaków z Oświęcimia i pobliskich wsi.
Czwartkową sesję Bundestag rozpoczął od upamiętnienia żydowskich bojowników i ofiar Powstania w getcie warszawskim, które rozpoczęło się 80 lat temu. „To była rozpaczliwa walka, w której godność i odwaga zostały przeciwstawione najgłębszej pogardzie dla człowieka i okrucieństwa” – powiedziała przewodnicząca Bundestagu Baerbel Bas (SPD).
Warszawa stała się podczas II wojny światowej miastem dwóch powstań, w których Żydzi i Polacy starli się z niemieckimi zbrodniarzami – pisze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, którego tekst w niedzielę publikuje hiszpański portal El Espanol.
W niedzielę na Węgrzech, w rocznicę utworzenia pierwszych gett w 1944 r., obchodzony jest Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, upamiętniający ponad pół miliona węgierskich Żydów, zamordowanych w czasie II wojny światowej. Hołd ofiarom Zagłady oddała m.in. prezydent Węgier Katalin Novak.
W niedzielę rozpoczęły się w USA Dni Pamięci o Ofiarach Holokaustu, coroczne 8-dniowe upamiętnienie zbrodni nazistowskich Niemiec. W wydanej z tej okazji proklamacji prezydent Joe Biden przyznał, że antysemityzm jest obecny w Ameryce i zapowiedział przyjęcie rządowej strategii walki z tym zjawiskiem.