W czwartek do Rzeszowa przyjedzie Elżbieta Ficowska. Urodziła się w getcie warszawskim, jest najmłodszym dzieckiem uratowanym dzięki Irenie Sendlerowej. Spotkanie odbędzie się w Rzeszowskich Piwnicach.
Nowa wystawa główna w Muzeum Auschwitz w całości będzie gotowa w 2030 roku – dowiedziała się PAP od rzecznika muzeum Bartosza Bartyzela. Obecnie placówka ogłosiła przetarg na remont i konserwację pierwszych bloków poobozowych w byłym niemieckim KL Auschwitz I.
Milczeć nie mogę i żyć nie mogę, gdy giną resztki ludu żydowskiego w Polsce, którego reprezentantem jestem. Towarzysze moi w getcie warszawskim zginęli z bronią w ręku, w ostatnim porywie bohaterskim – pisał w liście pożegnalnym Szmul Zygielbojm, który 12 maja 1943 r. popełnił samobójstwo w Londynie.
Szczątki 14 osób odnaleźli archeolodzy na Górkach Czechowskich w Lublinie w ramach poszukiwań prowadzonych przez Instytutu Pamięci Narodowej. Prace w tym miejscu mają potrwać do 19 maja.
Zapraszamy w sobotę, w Noc Muzeów, na otwarcie wystawy poświęconej rodzinie Ulmów; tą ekspozycją inaugurujemy szereg działań, które będą trwały do przyszłego roku, kiedy będziemy obchodzić 80. rocznicę zamordowania tej dzielnej rodziny – mówi w czwartek szefowa KPRP Grażyna Ignaczak-Bandych.
Władze Białegostoku przygotowują się do sierpniowych obchodów przypadającej w tym roku 80. rocznicy Powstania w miejscowym getcie. Miasto chce odrestaurować pomnik upamiętniający bohaterów getta, a także uporządkować okolicę placu.
Plany wyburzenia szpitala w Erlangen, gdzie mordowano chorych psychicznie, rodzą pytania, czy dzisiejsze Niemcy na pewno rozliczyły się ze swoją nazistowską przeszłością – pisze na portalu brytyjskiego tygodnika "The Spectator" niemiecko-brytyjska historyk Katja Hoyer.
To jest miejsce, które wszyscy powinni zwiedzać, dedykuję je także Niemcom. Zapraszam pana prezydenta Niemiec, niedawno rozmawialiśmy o ofiarach i stratach wojennych – powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński w Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem” w Lublinie.
W niedzielę w południe na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrueck odbyła się uroczystość upamiętniająca wyzwolenie przed 78 laty więźniarek tego największego kobiecego obozu. Ocaleni z kilku krajów ostrzegali, by nie ustawać w walce z rasizmem i antysemityzmem – podaje portal tygodnika „Zeit”.