Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zachęca, aby w 77. rocznicę wybuchu w getcie warszawskim, wziąć udział w akcji Żonkile, która w tym roku ze względu na epidemię odbędzie się wirtualnie. Na znak pamięci w niedzielę zostaną także w mieście włączone syreny.
Prezes IPN Jarosław Szarek oraz jego zastępca Mateusz Szpytma złożą w piątek w południe kwiaty przed Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie - zapowiedział Instytut. W ten sposób IPN odda cześć powstańcom z getta warszawskiego z okazji 77. rocznicy zrywu.
10 lat temu, 2 października 2009 r., w Warszawie zmarł Marek Edelman, ostatni przywódca Powstania w getcie warszawskim, uczestnik Powstania Warszawskiego; po wojnie kardiolog, opozycjonista, działacz Komitetu Obrony Robotników.
Instytucje Polskiego Państwa Podziemnego niosły pomoc żydowskim obywatelom RP. Jej dobrze udokumentowanym przykładem są działania Rady Pomocy Żydom „Żegota”. Dziś znacznie mniej jednak wiemy o szczegółach pomocy zbrojnej dla bojowników przygotowujących się do walki za murami getta warszawskiego.
Dźwiękiem syren, składaniem wieńców w miejscach pamięci oraz kadiszem – modlitwą za zmarłych uczczono w piątek w stolicy 76. rocznicę wybuchu Powstania w getcie warszawskim. „Powstańcy w getcie to dla mnie rodacy”; „bycie tutaj jest moim obowiązkiem” – mówili uczestnicy uroczystości.
Powstańcy z Getta Warszawskiego walczyli nie tylko o swoje życie, ale przede wszystkim o godność, z której Niemcy chcieli ich brutalnie odrzeć – napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki. W piątek przypada 76. rocznica wybuchu powstania w getcie.
W piątek o 12.00 w Warszawie zostaną uruchomione syreny alarmowe dla upamiętnienia 76. rocznicy wybuchu Powstania w getcie warszawskim – informuje stołeczny ratusz. Syreny będą emitowały sygnał ciągły przez 1 minutę.
Setki Żydów zgromadzą się w piątek, 76 lat po Powstaniu w getcie warszawskim, na terenie dawnej dzielnicy zamkniętej, by wspólnie celebrować Paschalny Seder – informuje w komunikacie przesłanym w czwartek PAP biuro prasowe Chabad Lubawicz Polska.