19 kwietnia 2019 r. przypada 76. rocznica wybuchu Powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przez cały dzień prowadzi już po raz siódmy wraz z wolontariuszami akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. Do grona ambasadorów akcji dołączyli w tym roku Ewa Błaszczyk, Brodka, Maria Dębska, Kortez, Bartosz Kurek, Marian Turski i Adam Woronowicz.
Deputowani do Parlamentu Europejskiego upamiętnili w środę w Strasburgu rocznicę wybuchu Powstania w getcie warszawskim. W symbolicznym geście wielu z nich przypięło do swoich ubrań papierowe żonkile, przywołując pamięć o tamtych tragicznych wydarzeniach. Akcja będzie trwać także w czwartek.
Dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego Albert Stankowski i prezes IPN dr Jarosław Szarek podpisali w środę umowę o współpracy. Jesteśmy nową instytucją, ale nie budujemy historii od nowa, dlatego współdziałanie z różnymi instytucjami jest dla nas tak ważne - powiedział Stankowski.
Cieszę się, że na mapie stolicy znalazł się kolejny ślad tego niezwykłego człowieka, bo Edelman to szczególnie ważna postać dla wielu warszawiaków - powiedział w poniedziałek prezydent Warszawy. Rafał Trzaskowski wziął udział w uroczystości nadania imienia Marka Edelmana skwerowi na warszawskim Muranowie.
Dzięki takim akcjom możemy przypomnieć dzieciom i rodzicom tak ważne wydarzenie, o którym przez wiele lat się nie mówiło - powiedziała PAP ambasador Akcji Żonkile aktorka Maria Dębska. Akcja związana jest z obchodami 76. rocznicy wybuchu Powstania w getcie warszawskim.
Koncert z okazji 76. rocznicy wybuchu Powstania w getcie warszawskim odbędzie się 18 kwietnia w Audytorium Muzeum POLIN. Orkiestra Sinfonia Varsovia pod batutą Gabriela Chmury upamiętni Żydowską Orkiestrę Symfoniczną i 11-letnią pianistkę Josimę Feldschuh.
„Paszporty Paragwaju” to film, który mógłby obniżyć temperaturę sporu polsko-żydowskiego. Nie musimy karmić się złymi emocjami, ale możemy pokazać nacechowane dobrem historie – mówi PAP dr Mikołaj Mirowski, historyk i prowadzący cykl „Warszawa dwóch powstań” w Muzeum Powstania Warszawskiego.
Trzeba być bardzo ostrożnym i wypowiadać się tylko na podstawie zbadanych faktów - ocenił były ambasador Izraela w Polsce Szewach Weiss, odnosząc się do słów dziennikarki stacji MSNBC, że w powstaniu w getcie Żydzi „walczyli przeciw polskiemu i nazistowskiemu reżimowi”.
Ambasada RP w Waszyngtonie wezwała dziennikarkę z USA, relacjonującą szczyt bliskowschodni w Warszawie, do sprostowania słów o powstaniu w getcie z 1943 r., podkreślając w oświadczeniu, że „tak skandaliczne błędy nie powinny mieć miejsca w dziennikarstwie”.
To obsceniczne i wysoce obraźliwe dla Polaków i Żydów - napisał na Twitterze Jonny Daniels, komentując słowa amerykańskiej dziennikarki, która w relacji z Warszawy powiedziała, że podczas powstania w getcie Żydzi „walczyli przeciw polskiemu i nazistowskiemu reżimowi”.