IPN zamierza wezwać amerykańską stację telewizyjną MSNBC do sprostowania słów jej dziennikarki Andrei Mitchell o „polskim i nazistowskim reżimie”. Jeśli stacja tego nie zrobi, wszystko wskazuje na to, że wystąpimy z pozwem cywilnym - powiedział PAP w czwartek wiceprezes IPN Mateusz Szpytma.
Kilkadziesiąt wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych – w tym m.in. wystawa, komiks i spektakl teatralny – znalazło się w programie obchodów roku Marka Edelmana w Łodzi. Zainauguruje je piątkowy wieczór wspomnień o przywódcy powstania w warszawskim getcie z udziałem jego przyjaciół.
Zmarł Symcha Rotem-Kazik - bohater dwóch Powstań - w Getcie Warszawskim i Warszawskiego; przez całą II wojnę światową walczył o niepodległość Polski i godność człowieka - napisał w niedzielę na Twitterze premier Mateusz Morawiecki o zmarłym w wieku 94 lat ostatnim uczestniku powstania w getcie.
Zmarł ostatni uczestnik powstania w getcie warszawskim, łącznik Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB) Symcha Ratajzer-Rotem - poinformował w sobotę polski ambasador w Izraelu Marek Magierowski na Twitterze polskiej placówki dyplomatycznej.
Wystawa, komiks, mural, spektakl teatralny i inne wydarzenia znalazły się w programie przyszłorocznych obchodów roku Marka Edelmana w Łodzi. Decyzję o ustanowieniu 2019 r. w mieście rokiem ostatniego przywódcy powstania w warszawskim getcie podjęli pod koniec października łódzcy radni.
W latach 1967–1989 nie istniała ciągłość w polityce władz PRL wobec rocznic powstania w getcie. Bez wątpienia w latach 80. nastąpiła istotna zmiana w porównaniu z dekadą lat 70. – mówi prof. Grzegorz Berendt, wicedyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, członek Rady Programowej ŻIH i rządowego zespołu ds. dialogu prawno-historycznego. Mija 75 lat od zakończenia powstania w getcie.
75 lat temu, 16 maja 1943 r., na znak stłumienia powstania w warszawskim getcie i końca obecności Żydów w Warszawie i w Polsce Niemcy wysadzili w powietrze Wielką Synagogę na Tłomackiem w Warszawie.
75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm. "Przez śmierć swą pragnę wyrazić najgłębszy protest przeciwko bezczynności, z jaką świat się przypatruje i pozwala lud żydowski wytępić" - pisał do władz polskich na uchodźstwie.
75 lat temu, 8 maja 1943 roku, podczas powstania w warszawskim getcie w otoczonym przez Niemców bunkrze przy ul. Miłej razem z kilkudziesięcioma bojowcami popełnił samobójstwo Mordechaj Anielewicz, komendant Żydowskiej Organizacji Bojowej.
Krystyna Janda za rolę w spektaklu "Zapiski z wygnania” w Teatrze Polonia została uhonorowana medalem im. Mordechaja Anielewicza przyznawanym przez Stowarzyszenie Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II wojnie światowej dla uczczenia 75. rocznicy powstania w getcie warszawskim.