Jesienią zostanie wyremontowany zabytkowy most obrotowy nad kanałem łuczańskim w Giżycku. Remont rozpocznie się po sezonie turystycznym i oddaniu do użytku nowej kładki dla pieszych, by nie utrudniać pieszym przemieszczania się po mieście. Giżycki most jest jedną z największych atrakcji Mazur.
Władze Giżycka chcą zagospodarować schrony przeciwlotnicze z czasów II wojny światowej. Rozpoczęły już inwentaryzację podziemnych budowli i procedurę wpisania ich do ewidencji mienia komunalnego. Obiekty mają stać się kolejną atrakcją turystyczną miasta.
Samorządowi Giżycka nie udało się znaleźć konsorcjum, które by wydzierżawiło największy zabytek - Twierdzę Boyen. W związku z tym miasto przygotowuje kolejne warianty funkcjonowania twierdzy, która w znacznej części jest teraz niewykorzystana.
Władze Giżycka w najbliższych dniach rozpoczną naprawianie tzw. muru Carnot'a, który okala Twierdzę Boyen. Mur ten w ostatnim czasie zaczął się rozpadać. W ocenie władz miasta w tak fatalnym stanie ten zabytek jeszcze nie był.
W parku w centrum Giżycka odbył się w piątek ponowny pochówek dawnych mieszkańców miasta, których szczątki wykopano podczas rewitalizacji parku. "Ta ceremonia pokazała wasz otwarty i wrażliwy stosunek do historii tej ziemi" - mówił reprezentujący niemiecką konsul dyplomata Hens Reiner Ess.
Pogrzeb dawnych mieszkańców Giżycka odbędzie się 25 kwietnia, przyjadą na niego m.in. ziomkostwa dawnych mieszkańców z Niemiec - poinformowała PAP burmistrz Giżycka. Szczątki czekają na ponowny pochówek blisko 3 lata.
Samorząd Giżycka za blisko 4 mln zł zmodernizuje i wyremontuje dwa obiekty na terenie zabytkowej Twierdzy Boyen - stajnię z wozownią i laboratorium prochowe. Przetarg na wykonanie tych prac wygrała firma z Warszawy - poinformował PAP zastępca burmistrza Giżycka Paweł Czacharowski.