Sejm podjął w piątek uchwałę w 45. rocznicę powstania Komitetu Obrony Robotników, wyrażając wdzięczność tym, którzy „45 lat temu sprzeciwili się komunistycznej obcej władzy i wzięli w obronę polskich robotników”. „Ich odwaga i poświęcenie przyczyniły się do odzyskania niepodległości” – głosi uchwała.
Po protestach z Czerwca ’76 aresztowano – według danych Prokuratury Generalnej PRL – 239 osób, z czego 173 w Radomiu, 35 w Płocku i 31 w Ursusie. W zdecydowanej większości stanęły one przed kolegiami ds. wykroczeń. Część zatrzymanych miała jednak procesy sądowe, a pierwsze sprawy w trybie przyspieszonym odbywały się przed Sądem Rejonowym w Radomiu już 26 i 27 czerwca. Skazano w nich 51 osób, z czego w przypadku 42 były to kary pozbawienia wolności lub aresztu do roku.
42 lat temu, 10 maja 1977 r., Komitet Obrony Robotników wydał oświadczenie o powstaniu Biura Interwencyjnego. W ciągu ponad czterech lat istnienia udokumentowało ono kilkaset przypadków naruszania praw człowieka i obywatela przez komunistyczne władze w Polsce. Biurem kierowali Zofia i Zbigniew Romaszewscy.
Dawni działacze antykomunistyczni uczcili w poniedziałek w Krakowie 41. rocznicę śmierci Stanisława Pyjasa. Student polonistyki, współpracownik KOR, zginął w niewyjaśnionych okolicznościach, co stało się impulsem do powstania Studenckiego Komitetu Solidarności.
15 maja o godz. 14 odbędzie się pogrzeb skrzypaczki Wandy Wiłkomirskiej. Po uroczystościach w domu pogrzebowym na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, artystka spocznie w starej części cmentarza - poinformowano w piątek PAP w Domu Artystów Weteranów Scen Polskich.
40 lat temu, 29 kwietnia 1978 r. w Gdańsku powstał Komitet Założycielski Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, dając początek robotniczemu ruchowi, który rozpoczął strajk w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 r. W WZZ Wybrzeża działali m.in. Bogdan Borusewicz, Andrzej Gwiazda, Joanna Duda-Gwiazda, Bogdan Lis, Anna Walentynowicz, Lech Wałęsa, Krzysztof Wyszkowski.
Poszanowanie, obrona i respektowanie praw człowieka oraz stworzenie szerokiego ruchu obywatelskiego - to główne cele Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela. 25 marca mija 41 lat od utworzenia drugiej, obok KOR, jawnie działającej antypeerelowskiej organizacji opozycyjnej.
„Fascynujące życie Lipskiego jest kluczem do zrozumienia powojennej historii Polski” – uważa Łukasz Garbal. To właśnie postać Jana Józefa Lipskiego postanowił przybliżyć w swojej pracy – „Krótkiej biografii Jana Józefa Lipskiego”.
Ryszard Tomczyk i Barbara Patlewicz za publikację o Cmentarzu Janowskim we Lwowie oraz prof. Grzegorz Motyka za "Wołyń '43" znaleźli się wśród laureatów konkursu "Książka Historyczna Roku" na najlepsze publikacje poświęcone dziejom Polski w XX w.
Był taki słynny pochód z Wawelu do Grobu Nieznanego Żołnierza, nagle wyjechały samochody milicyjne i każdy idący w pochodzie chwycił swojego sąsiada. Okazało się, że w tym pochodzie połowa to była bezpieka - opowiadał PAP były opozycjonista z Krakowa Jerzy Bukowski.