4 czerwca 2024 roku mija 35 lat, od chwili kiedy chińskie wojska otworzyły ogień do zgromadzonych na placu Tiananmen w Pekinie studentów domagających się swobód i reform politycznych. Władze chińskie, a od czterech lat także hongkońskie, zakazują publicznego upamiętnienia tego wydarzenia.
Kolekcję dzieł sztuki i rzemiosła artystycznego wczesnego baroku pokaże od 18 grudnia wrocławskie Muzeum Narodowe na wystawie w Stołecznym Muzeum Chin w Pekinie. Wystawione zostaną m.in. obrazy Michaela Leopolda Willmanna i rzeźby Matthiasa Steinla.
Wystawa „Życie wśród piękna. Świat chińskiego uczonego. Sztuka z Chińskiego Muzeum Narodowego”, poświęcona życiu i twórczości chińskich urzędników - literati, będzie czynna w Muzeum Narodowym w Warszawie od 1 października.
„Dziady”, spektakl wrocławskiego Teatru Polskiego, w reżyserii Michała Zadary zostanie pokazany na festiwalu teatralnym w Pekinie. Wrocławski teatr zaprezentuje tam I, II i IV cześć dramatu Adama Mickiewicza oraz utwór „Upiór”, poprzedzający II część „Dziadów”.
Zakazane Miasto, czyli kompleks cesarskich pałaców w Pekinie, przekształcony w olbrzymie muzeum, będzie mogło od 13 czerwca zwiedzać dziennie tylko 80 tys. osób. Ograniczenie wynika z konieczności - podała chińska oficjalna agencja Xinhua.
Ponad 60 prac polskich artystów znajdzie się na wystawie "Stan życia. Polska sztuka współczesna w kontekście globalnym", która 11 maja otwarta zostanie w National Art Museum of China w Pekinie. To pierwsza tak obszerna prezentacja polskiej sztuki współczesnej w tej części Azji.
Wrocławski Teatr ZAR zaprezentuje podczas odbywającej się w Pekinie Olimpiady Teatralnej spektakl „Cesarskie cięcie”. Olimpiada to jeden z najważniejszych festiwali na świecie, prezentujący twórczość najbardziej oryginalnych twórców teatralnych.
Recitalem gitarowym Łukasza Kuropaczewskiego w pekińskim Xiqu Theatre rozpocznie się 13 listopada Festiwal Kultury Polskiej. Impreza odbywać się będzie do 18 listopada; zaplanowano koncerty muzyki poważnej, wystawy i pokazy mody.
25 lat temu, w nocy z 3 na 4 czerwca 1989 roku, na plac Tiananmen w Pekinie, gdzie od połowy kwietnia trwały prodemokratyczne protesty, wjechały czołgi i wozy pancerne. Trwający siedem godzin atak zakończył się o świcie. Liczba ofiar dotąd pozostaje nieznana.