Obraz Maksymiliana Gierymskiego „Zima w małym miasteczku”, dzięki żmudnej pracy konserwatorów z Muzeum Narodowego w Krakowie, odzyskał blask. Efekt prac można oglądać w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach.
Przed Sądem Okręgowym w Krakowie odbyła się w czwartek czwarta rozprawa w procesie Joanny W.-M. i Mariusza M., oskarżonych o przywłaszczenie obrazu Maksymiliana Gierymskiego „Zima w małym miasteczku”, dzieła z listy strat wojennych ministerstwa kultury.
Obraz Maksymiliana Gierymskiego "Zima w małym miasteczku", odnaleziony dzięki współpracy małopolskiej policji i resortu kultury, zaprezentowano w poniedziałek w galerii Muzeum Narodowego w krakowskich Sukiennicach. Wróci on tam po konserwacji, która potrwa kilka miesięcy.
Ponad 20 tys. osób obejrzało wystawę "Maksymilian Gierymski. Dzieła, inspiracje, recepcja", która zakończy się w niedzielę w krakowskim Muzeum Narodowym. Na ostatni weekend jej trwania placówka przygotowała specjalne atrakcje dla zwiedzających.
Ponad 100 prac Maksymiliana Gierymskiego będzie od piątku prezentowanych na wystawie w Muzeum Narodowym w Krakowie. Po raz pierwszy w Polsce będzie można zobaczyć uważany długo za zaginiony obraz „Wiosna w małym miasteczku”. Płótno zostało wypożyczone z prywatnej kolekcji w Buenos Aires.
Prezentacja dorobku artystycznego Olgi Boznańskiej, wystawa poświęcona twórczości Maksymiliana Gierymskiego oraz pokaz grafik mistrzów impresjonizmu – to niektóre z wystaw planowanych w 2014 r. w Muzeum Narodowym w Krakowie (MNK).
Krakowscy specjaliści badają obrazy Maksymiliana Gierymskiego XIX - wiecznego pejzażysty wywodzącego się ze szkoły monachijskiej. Chcą określić „twórczy kod” artysty. Mają też nadzieję na odnalezienie zaginionego podczas wojny płótna „Zima w małym miasteczku” ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie.