Utworzenie Komitetu Obrony Robotników we wrześniu 1976 oraz Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela w marcu 1977 r. dało organizacyjne podwaliny opozycji demokratycznej w PRL. W kolejnych latach wyodrębniły się w niej nowe organizacje i ugrupowania. Jedną z najbardziej oryginalnych był Ruch Młodej Polski, powołany do życia pod koniec lipca 1979 r.
To nie przypadek, że naszą deklarację ideową zaczynaliśmy od osoby ludzkiej mającej niezbywalną godność, która powinna stać w centrum życia społecznego. Dzięki temu nigdy nie mieliśmy tendencji, by na naród patrzeć jak na karne zastępy. Naród był dla nas wspólnotą składającą się z ludzi myślących, mających prawo do swojego zdania – mówi Aleksander Hall, lider Ruchu Młodej Polski. Mija 40 lat od momentu utworzenia tego ugrupowania polskiej opozycji.
38. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych to nie tylko pamięć o „wielkim narodowym zwycięstwie”, ale także powód do gniewu i protestu - podkreślił w piątek w Gdańsku współtwórca antykomunistycznego Ruchu Młodej Polski Aleksander Hall.
Uważano, że rodzime siły ówczesnego reżimu nie były w stanie spacyfikować społeczeństwa. W tym się oczywiście myliliśmy. Rację miał Jan Kelus, który śpiewał w stanie wojennym: "Nie był potrzebny żaden sąsiad - rodzimej dosyć jest kanalii" - mówi PAP prof. Aleksander Hall działacz opozycji antykomunistycznej, wspólzałożyciel Ruchu Młodej Polski.
Były metropolita gdański abp Tadeusz Gocłowski spełnił opatrznościową rolę w historii pomorskiego kościoła, w historii Gdańska i w historii Polski – powiedział Aleksander Hall. "Wielka postać, piękna postać, będzie jej bardzo brakowało" - dodał.
Nie da się napisać najnowszej historii Polski umniejszając rolę Lecha Wałęsy - powiedział w sobotę podczas debaty "Spór o biografię Polski. Spotkanie świadków historii" w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, lider Ruchu Młodej Polski, Aleksander Hall.
Aleksander Hall i Henryk Samsonowicz zrezygnowali z zasiadania w Kapitule Orderu Orła Białego. Swą decyzję uzasadniają "podważeniem przez prezydenta niezależności władzy sądowniczej" w związku z z ułaskawianiem Mariusza Kamińskiego oraz podpisaniem nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS.
Kilka tygodni temu w Warszawie doszło do przykrego incydentu. Pomnik Romana Dmowskiego został oblany czerwoną farbą. Dlaczego po upływie siedemdziesięciu pięciu lat od śmierci przywódcy endecji wciąż wywołuje on tak wiele emocji?
Deklarację ideową Ruchu Młodej Polski, nawiązującą do tradycji narodowej, podpisali w lipcu 1979 r. m.in. Aleksander Hall, Marek Jurek, Jacek Bartyzel, Maciej Grzywaczewski, Krzysztof Nowak i Arkadiusz Rybicki. Dwa lata wcześniej osoby tworzące RMP założyły pismo "Bratniak".