Do października potrwają rozpoczynające się właśnie prace impregnacyjne drewnianej, 111-metrowej wieży Radiostacji Gliwice. W związku z pracami przez kilka najbliższych miesięcy zamknięty będzie park rekreacyjny wokół wieży oraz budynki Radiostacji, która jest odziałem Muzeum w Gliwicach.
Konstrukcje z ciemnej stali, ekspozytory z perforowanej blachy, elementy z jasnego szkła znalazły się w projekcie nowej wystawy w zabytkowym zespole urbanistycznym Radiostacji Gliwice. Prace projektowe dobiegają końca - informuje gliwickie muzeum.
Radiostacja Gliwice, będąca oddziałem muzeum w tym mieście, ma stać się jednym z ważniejszych ośrodków muzealno-edukacyjnych tematycznie związanych z II wojną światową. Projekt modernizacji zabytkowego zespołu urbanistycznego wraz z pozwoleniami na inwestycję ma być gotowy za niespełna rok.
Zabytkowa Radiostacja Gliwice, będąca oddziałem muzeum w tym mieście, będzie gospodarzem cyklu warsztatów historycznych dla nauczycieli pod hasłem „Czas przełomów – Górny Śląsk w XX wieku”. Pierwsze spotkanie zaplanowano na najbliższy czwartek, a kolejne na luty, marzec i maj 2020 r.
31 sierpnia 1939 r. grupa Niemców podających się za Polaków wdarła się do radiostacji w Gliwicach. Choć udało im się nadać w eter tylko 9 słów w języku polskim, prowokacja została jednak wykorzystana propagandowo przez Niemców, by uzasadnić agresję na Polskę.
Z początkiem sierpnia rozpocznie się konserwacja jednego z najciekawszych zabytków techniki na Śląsku – 111-metrowej drewnianej wieży Radiostacji Gliwice. To miejsce, gdzie w 1939 roku Niemcy sfingowali napad dający pretekst do wybuchu II wojny światowej.