Na stołecznym skwerze u zbiegu ulic Karowej i Krakowskiego Przedmieścia można zobaczyć zdjęcia XIX-wiecznej Warszawy prezentowane na plenerowej wystawie "Pierwsi fotografowie Warszawy. Beyer, Brandel, Fajans". Ekspozycję zorganizowało Muzeum Narodowe w Warszawie i Dom Spotkań z Historią. Patronem medialnym wystawy, dostępnej dla zwiedzających do 18 października, jest Polska Agencja Prasowa.
Obrazy XIX-wiecznej Warszawy: m.in. Trakt Królewski, powstający Most Kierbedzia, kościół Wszystkich Świętych czy dworzec kolei warszawsko-terespolskiej można zobaczyć na fotografiach prezentowanych od czwartku na plenerowej wystawie w stolicy.
Taką warszawską ozdobą, która była obowiązkowa i którą w XIX w. wieszano nad wigilijnym stołem u sufitu, była biała gwiazda zrobiona z opłatka, wieszana na włosie panieńskim - opowiada prof. Małgorzata Karpińska z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego.
"Lalka" została przez Prusa napisana z taką dbałością o oddanie realiów, że po latach wyznaczono trasę spacerową śladami bohaterów powieści, którą oprowadzani będą chętni w sobotę, w setną rocznicę śmierci autora. Wycieczkę zaplanowano w ramach Nocy Muzeów.