Przemysł jest od ponad 200 lat napędem rozwoju cywilizacji. Aby zrozumieć współczesną technikę musimy poznać jej korzenie. Temu celowi powinno służyć rozwijanie muzealnictwa przemysłowego i technicznego w Polsce – powiedział PAP dr hab. Piotr Gerber, twórca kilku prywatnych muzeów przemysłu i techniki.
Udostępnioną w całości zwiedzającym w ub. roku Zabytkową Kopalnię Ignacy w Rybniku, jeden z najstarszych zakładów wydobywczych w regionie, mają wspólnie prowadzić miasto i województwo – podali w piątek przedstawiciele rybnickiego samorządu. Wkrótce miejscy radni mają podjąć uchwałę intencyjną w tej sprawie.
Około 20 zabytkowych, nadal działających maszyn oraz urządzeń zasilanych parą będzie można podziwiać w sobotę w Tarnowskich Górach. Tego dnia przy Zabytkowej Kopalni Srebra odbędzie się, już po raz trzeci, Święto Pary.
Zrewitalizowana była elektrownia EC1 w Łodzi została przyjęta do Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego – sieci informacji turystycznej, zrzeszającej ponad 300 członków w 27 krajach, której celem jest zwrócenie uwagi na wspólne dziedzictwo przemysłowe.
Trzynasta edycja Industriady, święta Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego, rozpoczęła się w sobotę w południe w ponad 40 miejscach w 25 miastach regionu. Łącznie organizatorzy przygotowali 350 wydarzeń.
Zabytkowa wieża wyciągowa dawnego szybu Prezydent nieistniejącej już kopalni w Chorzowie z końcem lipca znów zostanie udostępniona turystom po zakończeniu remontu. Naprawiono i zabezpieczono największy zabytek miasta, koszt prac to blisko 700 tys. zł.
Konkurs na najlepszą magisterską pracę dyplomową poświęconą rewitalizacji budynków Elektrociepłowni Czechnica organizuje należący do spółki PGE Energia Ciepła Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja wraz z Wydziałem Architektury Politechniki Wrocławskiej.
W ulewnym deszczu w Zabrzu zainaugurowano w sobotę rano 11. Industriadę, święto Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego. Impreza – z okrojonym wobec pandemii programem – obejmuje w tym roku 300 wydarzeń odbywających się w 36 obiektach na terenie 23 miast.
Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu zaprasza zewnętrzne organizacje i stowarzyszenia do organizacji wydarzeń tegorocznego święta Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego – Industriady. Samorząd województwa w konkursie ofert pod tym kątem rozdysponuje 400 tys. zł.
Warsztaty, wykłady, oprowadzania kuratorskie oraz koncert zespołu Odpoczno złożą się na obchody 215. rocznicy urodzin przemysłowca, twórcy Białej Fabryki, Ludwika Geyera. Obchody, zaplanowane na niedzielę 5 stycznia, organizuje Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.