Moja droga do Iwaszkiewicza jest stroma i kręta. A właściwie to nie tyle droga, ile wtajemniczanie się poprzez uporczywą wędrówkę szlakiem jego miejsc, przyobiecanych mi niegdyś przez mądrego pedagoga, który zgodnie z zaleceniem Goethego traktował mnie tak, jak gdybym był tym, czym być powinienem, by doprowadzić mnie tam, dokąd miałem dojść” – pisze w jednym z esejów Robert Papieski.
Rzeźba, batik, reklama, plakat, komiks, fotomontaż, drzeworyt ludowy, meble –dwudziestolecie międzywojenne to okres różnorodnych koncepcji i nurtów sztuki. W tym czasie polska kultura zaistniała również w światowej świadomości.
Aleksander Fredro pisał - jak mówimy - dzieła organiczne. Z pewnością jednak nie był pisarzem konwencjonalnym. Warto odkryć poza rozmaitymi chwytami komediowymi w jego utworach istotę rzeczy, a ta jest okrutna - mówi PAP historyk teatru prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska. 230 lat temu, 20 czerwca 1793 r., urodził się Aleksander Fredro.
Aleksander Brückner to postać wybitna, którą chcemy - jako rząd RP - w wyjątkowy sposób uhonorować. 29 września na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie spoczną prochy Aleksandra Brücknera i jego żony Emmy przeniesione z Berlina - powiedział pełnomocnik premiera ds. ochrony miejsc pamięci Wojciech Labuda.
W sobotę w Gdańsku rozpoczyna się Festiwal Kultury Utraconej. „Stałym i niezmiennym celem festiwalu jest przybliżenie strat, które polska kultura poniosła w latach 1939–1945” – wskazuje dyrektor Muzeum II Wojny Światowej dr hab. Grzegorz Berendt.
Koncert muzyki klasycznej inaugurujący Festiwal Kultury Utraconej odbędzie się w sobotę w siedzibie Muzeum II Wojny Światowej. W wykonaniu Orkiestry Filharmonii Gorzowskiej wybrzmią utwory kompozytorów dwudziestolecia międzywojennego.
Patrząc dzisiaj na tradycyjną pisankę widzimy wzory, które mają pięć tysięcy lat – zaznacza w rozmowie z PAP dr hab. Katarzyna Smyk, profesor z Instytutu Nauk o Kulturze UMCS w Lublinie, wyjaśniając, że forma i symbolika wzorów pochodzi od Persów i Ariów.
Ogromną zasługą gen. Władysława Andersa było zrozumienie roli i miejsca kultury polskiej, dbanie o jej ciągłość w czasie wojny. Po ewakuacji wojska polskiego z nieludzkiej ziemi pielęgnowanie kultury nabrało dodatkowego znaczenia – mówi PAP dr Małgorzata Ptasińska, historyk z IPN.
„Kończy się pewna epoka, zaczyna nowa, a moja książka wyrasta z tego przełomu, rodzi się w wyrwie. Występuję poniekąd w roli rozbitka z XX wieku, który pozostawia butelkę z instrukcjami, jak przetrwać okres wchodzenia w nowe, co ze sobą zabrać” - mówi Rafał Księżyk, dziennikarz, krytyk i pisarz, autor książki „Wywracanie kultury”.
"Ciao" - uznane za najpopularniejsze po "pizzy" włoskie słowo na świecie - obchodzi dwusetną rocznicę powstania jego formy pisemnej. Źródeł ustnej wersji słynnego zwrotu historycy doszukują się nawet w VI wieku, a jego dzieje mają związek ze Słowianami.