Z początkiem lipca ruszy projekt Fundacji Nobiscum, adresowany do seniorów - „Achawa. Cykl warsztatów i spotkań z historią i kulturą płockich Żydów”. Inspiracją warsztatów plastycznych będzie twórczość Fiszela Zylberberga (1909-1942) oraz braci Feliksa (1921-2016) i Deviego (1914-2002) Tuszyńskich.
Na Cmentarzu Żydowskim w Płocku (Mazowieckie) odczytano w środę imiona i nazwiska 1680 dzieci z tamtejszego getta w 82. rocznicę jego likwidacji przez Niemców. Imiona i nazwiska najmłodszych więźniów płockiego getta ustaliła Fundacja Nobiscum w ramach projektu „Mała księga imion”.
Celem przedsięwzięcia „Pamięć. Płock 1939” realizowanego przez Fundację Nobiscum, jest imienne upamiętnienie wszystkich Żydów mieszkających w tym mieście do II wojny światowej - udało się dotychczas ustalić ok. 6,2 tys. nazwisk. Wyniki prac archiwalnych zostaną zaprezentowane 1 marca.
W Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku otwarto we wtorek wystawę „Szuflada. Fotografie płockich Żydów”. Prezentowanych jest tam blisko 30 niepublikowanych dotąd zdjęć wykonanych w okresie od początku do połowy XX wieku, a pochodzących ze zbiorów prywatnych.
Powstaje album „Żydzi Płoccy. Album Pamięci” z fotografiami i biogramami mieszkańców Płocka pochodzenia żydowskiego od końca XIX wieku do lat. 30 XX wieku. To wspólny projekt płockiego Muzeum Mazowieckiego i tamtejszego oddziału Archiwum Państwowego.
Rysunki architektoniczne i projekty zabudowy dawnej żydowskiej dzielnicy Płocka, w tym nieistniejących już budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej, prezentowane są na wystawie otwartej w czwartek w tamtejszym Muzeum Żydów Mazowieckich.
W Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku odbędzie się w środę premiera pierwszej sztuki teatralnej o historii tamtejszej społeczności żydowskiej. Sztuka, oparta na wspomnieniach mieszkającego obecnie w USA Adama Neumana, nosi tytuł „Żydzi płoccy”.