Na dalsze, pogłębione badania historyczne zasługują wszystkie zagadnienia związane z działaniami Niemców i Sowietów w kontekście Powstania. Nadal nie wiemy wielu rzeczy o działaniach wroga i „sojusznika naszych sojuszników” – mówi PAP dr Paweł Ukielski, historyk, zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego, współautor książki „Chcieliśmy być wolni. Powstanie Warszawskie 1944”.
W 1989 r. można znaleźć wiele przejawów kontrrewolucji. Przejawem tego zjawiska było odrzucenie ideologii, przywrócenie dawnych symboli narodowych, gospodarki rynkowej, systemu wielopartyjnego – mówi PAP dr Paweł Ukielski, historyk z PAN; wraz z Adamem Burakowskim i Aleksandrem Gubrynowiczem autor właśnie ukazującej się książki „1989. Jesień Narodów”.
Przy podejmowaniu decyzji o powstaniu trzeba było także brać pod uwagę emocje społeczne. Jan S. Jankowski, Delegat Rządu na Kraj, stwierdził w rozmowie z Nowakiem-Jeziorańskim, że nie można skoczkowi, który wziął rozbieg, by przeskoczyć mur, krok przed murem powiedzieć, że ma się zatrzymać. W momencie gdy Niemcy uciekali, nie sposób było wstrzymać przygotowań i podjąć decyzję, że walki nie podejmujemy – mówi PAP dr Paweł Ukielski, historyk, zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego.
W Pradze zakończyła się w piątek międzynarodowa konferencja „Demokratyczna rewolucja 1989. 30 lat później”. Dr Paweł Ukielski z PAN ocenił, że o przyczynach i przebiegu zmian w Europie Środkowej wiadomo dużo i raczej nie pojawią się całkiem nowe informacje.
Dołączenie Polski do Unii Europejskiej miało sprawić, że powróci normalność, że w Polsce będzie tak jak na Zachodzie, o czym w czasach komunistycznych wielu ludzi marzyło – mówi PAP dr Paweł Ukielski z Instytutu Studiów Politycznych PAN. 15 lat temu, 1 maja 2004 r., Polska przystąpiła do UE.
Pragnienie ponownego dołączenia do utożsamianego z dobrobytem świata zachodniego było efektem 50 lat zniewolenia przez dwa systemy totalitarne – mówi PAP dr Paweł Ukielski z Zakładu Europy Środkowo-Wschodniej i Studiów Postsowieckich Instytutu Studiów Politycznych PAN. 15 lat temu, 7 i 8 czerwca 2003 r., odbyło się referendum decydujące o przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej.
Jak na tamte czasy kampania referendalna była dosyć interesująca – mówi PAP dr Paweł Ukielski z Zakładu Europy Środkowo-Wschodniej i Studiów Postsowieckich Instytutu Studiów Politycznych PAN. W kampanii trudno jednak rozstrzygać zawiłe kwestie – dodaje dr Ukielski.
Nową ekspozycję Muzeum Powstania Warszawskiego "Cele bezpieki. Areszt Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego 1945-1954", na której ukazane zostały powojenne losy powstańców warszawskich, można oglądać w piwnicach budynku dzisiejszego Ministerstwa Sprawiedliwości.
Areszt Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego był miejscem niezwykle trudnym do przetrwania; starano się wpływać jak najmocniej na psychikę i na wytrzymałość osadzonych – powiedział PAP z-ca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego dr Paweł Ukielski, współautor koncepcji wystawy „Cele bezpieki. Areszt Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego 1945–1954”.