Od 15 lat katowickie Archiwum IPN ręcznie rekonstruuje dokumenty zniszczone przez komunistyczną Służbę Bezpieczeństwa. Jak podano na środowym briefingu, w tym czasie wykonano ok. połowy pracy przy tzw. materiałach z worów – aktach zabezpieczonych w worach ewakuacyjnych SB.
Do wyciągów z informacji uzyskanych od TW "Leszek", które datowane są na 1983 rok dotarły PAP i publiczne radio PiK. Prokuratura w procesie lustracyjnym przed toruńskim sądem dowodzi, że miał być nim były rektor UMK prof. Jan Kopcewicz. Naukowiec zaprzecza, że współpracował z SB.
Tzw. opinia kryminalistyczna nt. dokumentów z teczki TW "Bolek", którą przedstawili pełnomocnicy Lecha Wałęsy, nie jest opinią w świetle kodeksu postępowania karnego - podał PAP pion śledczy IPN. Ustalenia Instytutu Sehna w Krakowie w tej sprawie pozostają aktualne - podkreślono.
Wałęsa i jego pełnomocnik prawny nie dysponowali oryginałami teczek "Bolka" i zebranym przez prokuraturę IPN materiałem porównawczym niezbędnym do przeprowadzenia drugiej alternatywnej ekspertyzy grafologicznej - podkreśla dyrektor WBH Sławomir Cenckiewicz.
Od 28 czerwca IPN będzie udostępniał badaczom i dziennikarzom dokumenty zabezpieczone w domu wdowy po Wojciechu Jaruzelskim. Jak podała w czwartek rzeczniczka IPN, są tam m.in. usunięte z archiwum MON wojskowe akta personalne Jaruzelskiego.
Projekt uchwały "w sprawie poszanowania osiągnięć naszej Wolności", broniącej Lecha Wałęsę przed "bezprzykładnymi atakami", przygotowany przez posłów PO, został we wtorek negatywnie rekomendowany do dalszych prac w Sejmie przez Komisję Kultury i Środków Przekazu.
Znaleziona u Czesława Kiszczaka teczka TW Bolka jest na pewno prawdziwą teczką, dokumentującą realną współpracę Lecha Wałęsy z SB w latach 1970-76, choć znajdujące się w niej rękopisy mogą nie być pisane jego ręką - zgadzali się podczas piątkowej debaty historycy Andrzej Friszke i Piotr Gontarczyk.
IPN realizuje w sposób jak najbardziej właściwy swe ustawowe obowiązki - tak prezes IPN Łukasz Kamiński odpowiedział Rzecznikowi Praw Obywatelskich co do jego wątpliwości związanych z udostępnieniem przez IPN akt TW "Bolka" znalezionych w domu Czesława Kiszczaka.
Teczka nie może być traktowana jako klucz do zrozumienia całej historii Lecha Wałęsy; odrzucam ten sposób postrzegania tego źródła – powiedział prof. Andrzej Friszke z Rady Instytutu Pamięci Narodowej, omawiając odnalezione materiały dot. współpracy Lecha Wałęsy z Służbą Bezpieczeństwa.
Notatki służbowe, w tym z rozmowy z oficerem kontrwywiadu CSRS tuż przed inwazją w 1968 r., podziękowania w sprawach paszportowych, partyjna analiza wydarzeń w grudniu 1970 r., przegląd prasy – to m.in. zawartość kolejnych udostępnionych dokumentów z domu gen. Czesława Kiszczaka.