W październiku 1621 r. wojska Rzeczypospolitej odniosły pod Chocimiem świetne zwycięstwo nad przeważającymi siłami tureckimi. Najprawdopodobniej właśnie to wydarzenie upamiętnia złota moneta o wadze 50 dukatów, która w ostatnich tygodniach trafiła do kolekcji Muzeum Historii Polski.
480 lat temu, 19 marca 1542 r., w Skokówce urodził się Jan Zamoyski, hetman wielki koronny i kanclerz wielki koronny. W sobotę o godzinie o 21:15 TVP Historia wyemituje film „Gra o koronę”, fabularyzowany dokument o życiu jednego z najwybitniejszych polityków Rzeczypospolitej.
W Łazienkach Królewskich w Warszawie odbył się w piątek wernisaż wystawy „Chocim 1621”. Ekspozycja jest upamiętnieniem wydarzeń sprzed 400 lat i przypomnieniem, jak ważne były one zarówno dla Polski, Turcji, jak i dla całej Europy – powiedział sekretarz stanu w MKDNiS Jarosław Sellin.
Jan Zamoyski był człowiekiem renesansu, doskonale wykształconym, o szerokich horyzontach, mającym za sobą studia na najlepszych uczelniach w Paryżu, Strasburgu i Padwie – mówi PAP prof. Stefan Ciara z Instytutu Historycznego UW.
W wieku XVII Rzeczpospolita była u szczytu rozwoju terytorialnego, stanowiąc oazę tolerancji i swobód obywatelskich w targanej wojnami i konfliktami religijnymi Europie. Była też krajem, w którym utalentowani, wykształceni i przedsiębiorczy ludzie z Zachodu stosunkowo łatwo mogli znaleźć zamożnych protektorów i zrobić karierę. Dzięki nim do Polski docierały nowe idee i pomysły, które były efektem zachodnioeuropejskiej rewolucji naukowej.
Rokosz z 1665 roku zaprzepaścił szansę na reformy państwa - mówi PAP dr Konrad Bobiatyński z Instytutu Historycznego UW. 20 stycznia mija 400. rocznica urodzin Jerzego Sebastiana Lubomirskiego, magnata, który wystąpił przeciw władzy królewskiej.
Zakończyły się prace przy odnowie stojącego na wzgórzu Pachołek w gdańskiej dzielnicy Oliwa kamiennego obelisku upamiętniającego morską bitwę pod Oliwą. Monument został oczyszczony, a na jego ścianie zamontowano replikę zniszczonej tablicy z okazjonalnym napisem.