Ponad 50 tysięcy lampek wieszają na Boże Narodzenie mieszkańcy wsi Popowo w gminie Bledzew (Lubuskie). Świetlne dekoracje zdobią nie tylko prywatne posesje, lecz także płoty, ogrodzenia, drzewa, psie budy, remizę OSP czy kościół – powiedział sołtys wsi Tomasz Walczak.
Suszona rzepa, buraki wymieszane z suszonymi śliwkami, a także miód, grzyby, kapusta, kasza, czyli wszystko to, co rodzi się w lesie, ogrodzie i na polu jadano przed wiekami na Podkarpaciu w czasie wigilii. Zjadano także czosnek. Nie jedzono natomiast tak popularnych dzisiaj ryb.
Religijność połączona z wiarą w zdarzenia nadprzyrodzone, kolędy i łamanie się opłatkiem, niezwykłe ozdoby i niecodzienne potrawy, sprawiają, że święta mają w Polsce wyjątkową aurę. Aby ją przybliżyć, MKiDN przygotowało świąteczny cykl „Boże Narodzenie – tradycje i zwyczaje”.
Doroczny koncert Bożonarodzeniowy znanych kolęd w opracowaniu wybitnego kompozytora Macieja Małeckiego, wykona w czwartek w kościele św. Mikołaja w Gdańsku utytułowany Polski Chór Kameralny. Chórzystom towarzyszyć będzie Polska Filharmonia Kameralna Sopot.
W tym dniu stoły polskiego ziemiaństwa uginały się pod nadmiarem wykwintnych, wyszukanych potraw. Wigilie chłopskie były równie uroczyste, ale dużo skromniejsze. Był to również dzień pełen magicznych zdarzeń, ceremonii i wróżb.
Katolicy w Beskidach będą mogli powitać Boże Narodzenie na góralskich pasterkach. Msze św. w Wigilię o północy odprawione zostaną m.in. w Sopotni Małej i Żabnicy na Żywiecczyźnie, w sanktuarium Matki Bożej w Szczyrku, a także na górze Dębowiec w Bielsku-Białej.
Krakowska rodzina Malików od czterech pokoleń buduje szopki krakowskie i wystawia własne przedstawienia jasełek. W sobotę wieczorem przedstawiciele rodu pokażą tegoroczną inscenizację. Będzie można ją obejrzeć także w drugi dzień Bożego Narodzenia i w styczniu.
Trudno wyobrazić sobie stół wigilijny na Śląsku Cieszyńskim bez drobnych, kruchych ciasteczek. To tradycja, która w okolice Cieszyna przywędrowała z cesarskiego Wiednia - podkreśliła dyrektor Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie Ewa Gołębiowska.