W Płońsku (Mazowieckie) najpóźniej do 2022 r. ma powstać „Dom dobrej pamięci”, poświęcony historii tamtejszej społeczności żydowskiej, w tym Dawidowi Ben Gurionowi (1886-1973), pierwszemu premierowi Izraela. Będzie to pierwsze muzeum w tym mieście. Projekt uzyskał wsparcie unijne.
Płońsk (Mazowieckie) będzie gościł w niedzielę uczestników Marszu Żywych. Tamtejsza edycja tego wydarzenia odbędzie się po raz drugi, upamiętniając m.in. Dawida Ben Guriona (1886-1973), urodzonego w tym mieście pierwszego premiera Izraela.
Prokuratura Rejonowa w Płońsku umorzyła śledztwo w sprawie wywiezienia przez firmę City Star z terenu dawnego cmentarza żydowskiego w tym mieście obelisku i innych elementów tamtejszego lapidarium upamiętniającego Żydów pomordowanych w latach 1939-1945.
Decyzją mazowieckiego konserwatora zabytków zachowana część dawnego cmentarza żydowskiego w Płońsku, wobec której firma City Star ubiega się o pozwolenie na budowę centrum handlowego, została wpisana do rejestru zabytków z uwagi na wartości historyczne.
Starostwo powiatowe w Płońsku zawiesiło na czas nieokreślony postępowanie, dotyczące wniosku firmy City Star o pozwolenie na budowę centrum handlowego na terenie dawnego cmentarza żydowskiego w tym mieście. Tymczasem wokół nekropolii ustawiono ogrodzenie.
Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków Barbara Jezierska jest przeciwna budowie centrum handlowego na dawnym cmentarzu żydowskim w Płońsku. Według niej, miejsce to powinno być chronione prawnie m.in. z uwagi na znaczenie historyczne.
Związek gmin żydowskich w Polsce i gmina żydowska w Warszawie sprzeciwiają się budowie centrum handlowego na terenie dawnego cmentarza żydowskiego w Płońsku. Protestują też przeciwko wywiezieniu stamtąd pomnika upamiętniającego Żydów pomordowanych w latach 1939-1945.