Premiera spektaklu tanecznego "Brakarki" z udziałem artystów z niepełnosprawnością fizyczną odbędzie się w sobotę w Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Inspiracją dla twórców widowiska była praca łódzkich włókniarek i jej powiązania z fizyczną pracą wykonywaną przez tancerki.
W piątek Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi otwiera wystawę „Ostatnie lato”. We wnętrzach zabytkowej willi, przeniesionej kilka lat temu z Rudy Pabianickiej, odtworzono klimat letniska z lat 30. XX w. Zwiedzający mogą wypoczywać w stylu pradziadków - zagrać w serso czy posłuchać starych płyt.
Prezentacja kreacji Wisławy Szymborskiej oraz Olgi Tokarczuk, w których pisarki odbierały Nagrodę Nobla, rozpocznie w sobotę cykl spotkań w Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, poświęconych ubiorom znanych kobiet. Stroje staną się puntem wyjścia do rozważań o wizerunku i języku mody.
W Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi muzealnicy i wolontariusze od kilku dni szyją legowiska dla psów – podopiecznych schroniska Fundacji Medor z podłódzkiego Zgierza. Materiały, z których powstało już kilkadziesiąt posłań, to odpady, dostarczone przez przedsiębiorców.
Melodia będzie motywem przewodnim 13. edycji Geyer Music Factory, która odbędzie się w lipcu – informują organizatorzy festiwalu łączącego koncerty plenerowe na dziedzińcu zabytkowej Białej Fabryki ze zwiedzaniem kuratorskim wystaw w Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.
Pierwsza w historii Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi wystawa fotografii "Bownik. Podszerstek" została otwarta w czwartek. Autor prezentowanych prac, Paweł Bownik, w nowatorski sposób łączy fotografię studyjną z tradycjami malarstwa i sztuki konceptualnej.
Projektantka mody, graficzka, ilustratorka, filantropka i kuratorka Helena Bohle-Szacka (1928-2011) jest centralną postacią wystawy prezentowanej w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Są na niej także prace współczesnych artystów inspirowane twórczością i życiem Bohle-Szackiej.
Zabytkowa ceramiczna mozaika, wykonana przez rzeźbiarza Zbigniewa Władykę, zdobiąca niegdyś kultową kawiarnię Hortex w Łodzi została w piątek przeniesiona do Centralnego Muzeum Włókiennictwa, gdzie po renowacji stanie się częścią jednej z powstających właśnie wystaw stałych.
Od września Centralne Muzeum Włókiennictwa oraz Muzeum Miasta Łodzi będzie można zwiedzać z jednym biletem wstępu. To propozycja przygotowana zwłaszcza z myślą o turystach, którzy, szukając miejsc związanych z historią miasta, chętnie odwiedzają oba muzea.