80 lat temu, 16 stycznia 1942 r., z niemieckiego obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem (Wielkopolskie) uciekł Abram Rój, pierwszy znany z nazwiska więzień. Kulmhof był pierwszym obozem uruchomionym przez Niemców wyłącznie w celu dokonywania masowych egzekucji.
Nową wystawę czasową pt. „Dziewczyna z pamiętnika. W poszukiwaniu Rywki z łódzkiego getta” oglądać można w Muzeum byłego niemieckiego obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem (Wielkopolskie).
Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem (Wielkopolskie) uruchomiło możliwość odbycia wirtualnego spaceru poprzez stronę internetową placówki. W jego trakcie można się zapoznać z wystawą stałą i zobaczyć muzealne zbiory.
W piątek, 7 kwietnia, o g. 18 w ramach wydarzenia „Pamiętaj z nami 2017” Muzeum Historyczne Miasta Krakowa organizuje w sali kinowej Fabryki Emalia Oskara Schindlera wykład „Przed Aktion Reinhardt”, który wygłosi dr Piotr Wąsowicz, kierownik Muzeum Kulmhof w Chełmnie nad Nerem.
W dniach 2-3 sierpnia w b. niemieckich obozach Auschwitz-Birkenau i Kulmhof oraz w Łodzi odbędą się austriacko-polskie uroczystości upamiętniające – m.in. odsłonięcie pomnika – austriackich Romów i Sinti, którzy przed 75 laty zostali deportowani, a następnie zamordowani przez nazistowskich Niemców.
Ok. 4300 Romów i Sinti zamordowanych w pierwszym, niemieckim obozie zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem upamiętni pomnik odsłonięty 3 sierpnia w lesie rzuchowskim, na terenie byłego obozu. Według szacunków, zginęło tam ok. 200 tys. osób, głównie Żydów.
Wystawę, "Dokąd nas wiozą, co nas czeka…", na którą składają się m.in. przedmioty odnalezione na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem można oglądać od czwartku w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, w budynku Oddziału Stacji Radegast.
Do 23 marca mieszkańcy włoskiego miasta Genua mogą oglądać wystawę poświęconą Wielkiej Szperze – akcji wywożenia przez Niemców z łódzkiego getta do obozu zagłady w Chełmnie n/Nerem nieprzydatnych do pracy - dzieci poniżej 10 lat, osób starszych i chorych.