W 87. rocznicę ludobójstwa Polaków dokonanego w Związku Sowieckim przez NKWD w latach 1937-1938 na Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku oddano hołd ofiarom "operacji polskiej". Pamięć o ofiarach, to nasz obowiązek – mówiła w niedzielę zastępca prezydent Gdańska Emilia Lodzińska.
Ich wina polegała na tym, że były żonami i dziećmi polskich „zdrajców ojczyzny” skazanych na śmierć i łagry. Dziesiątki tysięcy kobiet nie tylko straciło mężów, zostało wysłanych do obozów, odebrano im dzieci, a nawet kiedy zakończył się stalinowski terror, nikt nie oddał im sprawiedliwości. Ich losy opisują w książce „Bez winy i bez przyszłości” Iwan Kozłowski, Mariusz Kwaśniak, Bożena Witowicz, Paweł Zielony.
Zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN zakończył prace poszukiwawczo-ekshumacyjne w miejscu odkrycia masowych grobów z lat 30. XX wieku na terenie bazy wojskowej w Batumi (Gruzja). Odnaleziono i podjęto szczątki 29 osób znajdujące się w zbiorowej mogile – podał IPN.
Podczas tzw. operacji polskiej NKWD aresztowano ponad 143 tys. Polaków; spośród nich 111 tys. skazano na karę śmierci – podali archiwiści IPN, przypominając o sowieckim ludobójstwie z lat 1937–1938. Nieznana jest liczba represjonowanych kobiet i dzieci; szacuje się, że było ich kilkaset tysięcy.
Prezes IPN dr Karol Nawrocki we środę odda hołd Polakom pomordowanym przez sowietów w latach 1937–1938, w ramach tzw. operacji polskiej. Uroczystość, zorganizowana przez IPN, odbędzie się o godz. 14 przed pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, przy ul. Muranowskiej.
Na pl. o. Adama Studzińskiego w Krakowie, pod tablicą upamiętniającą Polaków zamordowanych w wyniku sowieckiego terroru w latach 1937–1938, dyrektor krakowskiego IPN Filip Musiał i wojewoda Małopolski Łukasz Kmita złożyli wieńce.
„Był dzieckiem o miernej kondycji fizycznej: miał słaby wzrok, lekko zezował, utykał na krótszą nogę. Z biegiem lat brak ruchu i nadmierny apetyt spowodowały otyłość. Od dzieciństwa upodobał sobie przebywanie w zaciszu domowym i ciche zajęcia, przede wszystkim czytanie” – wymienia Magdalena Dziadek.
„Casanovę” Ludomira Różyckiego w koncertowym wykonaniu zaprezentuje 10 i 11 stycznia Filharmonia Narodowa w Warszawie. Koncert odbywa się w ramach cyklu „Powstało w wolnej Polsce”. Orkiestrę Filharmonii Narodowej poprowadzi Łukasz Borowicz.
Wystawa plenerowa Archiwum IPN prezentowana będzie od 26 listopada do 15 grudnia w Warszawie, przed budynkiem Wspólnoty Polskiej (ul. Krakowskie Przedmieście 64). Została ona objęta Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.
Nietypową, skierowaną do młodych widzów promocję uruchomił Teatr Wielki w Poznaniu; osoby w wieku od 16 do 33 lat mogą zapłacić za bilet tyle, ile mają lat. Liczba biletów w promocji na każdy spektakl jest ograniczona.