Pasterzem na trudne czasy i męczennikiem czasów komunizmu jest określany ks. Michał Rapacz, którego beatyfikacja nastąpi w sobotę w krakowskich Łagiewnikach. Zamordowany w 1946 r. przez komunistów duchowny uchodzi za pierwszego w kolejności chronologicznej męczennika Kościoła katolickiego w PRL.
„Kto to jest ten Bierut?” – dopytywał podobno jego szef ochrony. "Wiedziano o nim tyle, ile sam zechciał powiedzieć" - spuentowała Grażyna Pomian, zmarła w 2019 roku autorka biografii komunistycznego dyktatora.
80 lat temu, 17 lutego 1944 r., polscy komuniści i gestapo przejęli archiwum Delegatury Rządu na Kraj. Wydarzenie to cały czas wzbudza liczne dyskusje w środowiskach badaczy historii.
80 lat temu, 31 grudnia 1942 r., członkowie bojówki komunistycznej Gwardii Ludowej zastrzelili dowódcę tej formacji, Bolesława Mołojca. Odpowiadał on za śmierć przywódcy PPR, Marcelego Nowotki. Do dziś nie wyjaśniono okoliczności mordów w kierownictwie kierowanej przez Moskwę partii komunistycznej.
75 lat temu, 30 czerwca 1946 r., odbyło się tzw. referendum ludowe. Zdominowany przez komunistów rząd zadawał pytania dotyczące zniesienia Senatu, przeprowadzenia reformy rolnej i utrwalenia polskiej granicy zachodniej. Sfałszowany przez komunistów plebiscyt świadczył o braku społecznego poparcia dla narzuconych przez Moskwę władz.
Bardzo prawdopodobne, że po 1945 r. czołowym funkcjonariuszem reżimu komunistycznego stałby się Marceli Nowotko. Ważną pozycję zajął przecież ostatni konspiracyjny przywódca PPR, Władysław Gomułka – mówi PAP dr Piotr Gontarczyk z Biura Badań Historycznych IPN. 125 lat temu, 8 lipca 1893 r., urodził się Marceli Nowotko, pierwszy przywódca stworzonej na rozkaz Stalina Polskiej Partii Robotniczej.
Katowicki IPN wydał książkę poświęconą gen. Aleksandrowi Zawadzkiemu – jednemu z najbardziej wpływowych komunistycznych dygnitarzy w powojennej Polsce. Według autora, dr. Janusza Mokrosza, to pierwsza książka poświęcona tej postaci, wolna od hagiografii.
Polityka sowieckiej Rosji i ZSRR wobec Polski w latach 1917-1945 to temat międzynarodowej konferencji naukowej, która w czwartek rozpoczęła się w IPN w Warszawie. Wśród prelegentów jest m.in. Nikita Pietrow z rosyjskiego "Memoriału", zasłużony dla polskiej historiografii.
35 lat temu, 1 września 1982 r., zmarł Władysław Gomułka, wieloletni szef PPR i PZPR, którego dojście do władzy w 1956 r. część społeczeństwa powitała z entuzjazmem. Odpowiedzialny za represje w Marcu '68 i antysemicką nagonkę. W 1970 r. odsunięty od władzy, po tym jak kazał strzelać do robotników na Wybrzeżu.
Władysław Gomułka i Zbigniew Domino zostali przez członków STN uznani za infamisów - powiedział członek Społecznego Trybunału Narodowego prof. Tomasz Panfil. Drugie posiedzenie STN, na którym przedstawiono życiorysy osądzanych osób odbyło się we wtorek w Warszawie.