Stalinizm

14.12.2017

„Aleksander Zawadzki – działacz komunistyczny i wojewoda śląski (1945–1948)”

autor: Janusz Mokrosz
„Aleksander Zawadzki – działacz komunistyczny i wojewoda śląski (1945–1948)” „Aleksander Zawadzki – działacz komunistyczny i wojewoda śląski (1945–1948)”

Katowicki IPN wydał książkę poświęconą gen. Aleksandrowi Zawadzkiemu – jednemu z najbardziej wpływowych komunistycznych dygnitarzy w powojennej Polsce. Według autora, dr. Janusza Mokrosza, to pierwsza książka poświęcona tej postaci, wolna od hagiografii.

„Brakowało naukowego, nieobciążonego ideologią podejścia do Zawadzkiego” - powiedział dr Mokrosz podczas czwartkowego spotkania promocyjnego w Katowicach, pytany o dotychczasowe publikacje na temat Zawadzkiego. Napisana przez niego książka nosi tytuł: „Aleksander Zawadzki – działacz komunistyczny i wojewoda śląski (1945–1948)”.

Zawadzki (1899-1964) urodził się w Ksawerze na pograniczu Dąbrowy Górniczej i Będzina, jako nastolatek pracował w będzińskiej fabryce łóżek, później także jako górnik. Według Mokrosza, od młodości uważał się za kogoś, kto powinien tworzyć elity przywódcze. „W rzeczywistości bardzo często popadał w groteskowość, która wynikała z koniunkturalnego podejścia do życia” – powiedział autor.

Zawadzki walczył w wojnie polsko-bolszewickiej, za udział w walkach został odznaczony Krzyżem Walecznych. Niedługo potem zaangażował się w działalność polityczną – działał w Komunistycznej Partii Polski. W międzywojniu trafił do więzienia, posądzany m.in. o szpiegostwo na rzecz bolszewików. Później działał w PPR i PZPR, gdzie należał do najwyższych gremiów przywódczych. Był m.in. posłem, wicepremierem, sekretarzem KC PZPR przewodniczącym Rady Państwa.

Przedstawiciele IPN zaznaczają, że nawet osoba pobieżnie przeglądająca opracowania poświęcone wydarzeniom na powojennym Górnym Śląsku, musi natknąć się na informacje o Zawadzkim. Po dogłębnej lekturze dowie się, że to on, sprawujący w latach 1945–48 urząd wojewody śląskiego, nadzorował dokonujące się w tej części PRL przeobrażenia administracyjne, polityczne, gospodarcze i demograficzne.

Dotychczas dostępne monografie na ten temat ukazywały jedynie poszczególne elementy polityki prowadzonej przez niego względem Śląska i Zagłębia. Książka Mokrosza ma w założeniu wypełnić te luki badawcze. To pierwsza biografia Zawadzkiego, wolna od narracji stricte hagiograficznej, odzwierciedlającej realia ideologiczno-polityczne PRL – podają przedstawiciele IPN.(PAP)

autor: Krzysztof Konopka

edytor: Paweł Tomczyk

kon/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL