Katowicki IPN wydał książkę poświęconą gen. Aleksandrowi Zawadzkiemu – jednemu z najbardziej wpływowych komunistycznych dygnitarzy w powojennej Polsce. Według autora, dr. Janusza Mokrosza, to pierwsza książka poświęcona tej postaci, wolna od hagiografii.
„Brakowało naukowego, nieobciążonego ideologią podejścia do Zawadzkiego” - powiedział dr Mokrosz podczas czwartkowego spotkania promocyjnego w Katowicach, pytany o dotychczasowe publikacje na temat Zawadzkiego. Napisana przez niego książka nosi tytuł: „Aleksander Zawadzki – działacz komunistyczny i wojewoda śląski (1945–1948)”.
Zawadzki (1899-1964) urodził się w Ksawerze na pograniczu Dąbrowy Górniczej i Będzina, jako nastolatek pracował w będzińskiej fabryce łóżek, później także jako górnik. Według Mokrosza, od młodości uważał się za kogoś, kto powinien tworzyć elity przywódcze. „W rzeczywistości bardzo często popadał w groteskowość, która wynikała z koniunkturalnego podejścia do życia” – powiedział autor.
Zawadzki walczył w wojnie polsko-bolszewickiej, za udział w walkach został odznaczony Krzyżem Walecznych. Niedługo potem zaangażował się w działalność polityczną – działał w Komunistycznej Partii Polski. W międzywojniu trafił do więzienia, posądzany m.in. o szpiegostwo na rzecz bolszewików. Później działał w PPR i PZPR, gdzie należał do najwyższych gremiów przywódczych. Był m.in. posłem, wicepremierem, sekretarzem KC PZPR przewodniczącym Rady Państwa.
Przedstawiciele IPN zaznaczają, że nawet osoba pobieżnie przeglądająca opracowania poświęcone wydarzeniom na powojennym Górnym Śląsku, musi natknąć się na informacje o Zawadzkim. Po dogłębnej lekturze dowie się, że to on, sprawujący w latach 1945–48 urząd wojewody śląskiego, nadzorował dokonujące się w tej części PRL przeobrażenia administracyjne, polityczne, gospodarcze i demograficzne.
Dotychczas dostępne monografie na ten temat ukazywały jedynie poszczególne elementy polityki prowadzonej przez niego względem Śląska i Zagłębia. Książka Mokrosza ma w założeniu wypełnić te luki badawcze. To pierwsza biografia Zawadzkiego, wolna od narracji stricte hagiograficznej, odzwierciedlającej realia ideologiczno-polityczne PRL – podają przedstawiciele IPN.(PAP)
autor: Krzysztof Konopka
edytor: Paweł Tomczyk
kon/ pat/