Przygotowana w zaledwie trzy tygodnie wystawa „W dialogu. Ukraińskie tradycje przy polskim stole” w Muzeum Etnograficznym i Archeologicznym w Łodzi to nie tylko prezentacja bogatych zbiorów, ale także „etnograficzne zaproszenie do muzealnego domu otwartego” – podkreślają jej autorzy.
Unikatowe zdjęcia z XIX i XX w. oglądać można od soboty w Muzeum Etnograficznym w Poznaniu na wystawie „Czarno na Białym w Kolorze”. Po raz pierwszy najstarsze fotografie z kolekcji muzeum zostały zaprezentowane w wersji kolorowej.
Motowidło, chamełka, drejfus, kijanka - to niektóre z przedmiotów dawniej używanych powszechnie, a dziś już zapomnianych, jakie można będzie od piątku zobaczyć i poznać na wystawie „Zgadnij co to!” w Muzeum Etnograficznym w Rzeszowie.
W skansenie w Olsztynku otwarto w piątek stałą wystawę przeznaczoną dla osób niewidomych i słabowidzących. Zwiedzający mogą za pomocą dotyku poznawać meble i sprzęty używane przed ponad stu laty we wsiach byłych Prus Wschodnich.
Inspirowane zabawkami i motywami ludowymi z Małopolski karuzele, huśtawki, wiatraki i ławki będą od czwartku prezentowane na Międzynarodowym Biennale Designu we francuskim Saint-Etienne. Wystawę plenerową zatytułowaną „Nieposkromiona potrzeba frajdy” zorganizowało krakowskie Muzeum Etnograficzne.
Obrazy, akwarele, ryciny z żurnali, oryginalne stroje i akcesoria balowe - to eksponaty wystawy „Świat w zwierciadle mody”, która ma miejsce w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu. Ekspozycja pokazuje m.in. bogactwo XIX-wiecznych strojów maskaradowych.
Kilkadziesiąt meksykańskich figurek fantastycznych zwierząt, tzw. "alebrijes", będzie można od niedzieli oglądać na nowej wystawie w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu. Ekspozycja powstała po patronatem Ambasady Meksyku w Warszawie.
„Niezwykła codzienność. Ulice i place Wrocławia na dawnej pocztówce ze zbiorów Mariusza Kotkowskiego” - to tytuł wystawy pocztówek z XIX i XX w., którą można oglądać od piątku w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu.