Muzeum Historii Katowic, które osiem lat temu podjęło się tworzenia jedynej w Polsce kolekcji prac Hansa Bellmera, przygotowuje kolejną wystawę poświęconą twórczości tego pochodzącego z Katowic światowej sławy surrealisty. M.in. po raz pierwszy pokazany będzie olejny obraz kupiony przez muzeum w tym roku.
Wystawa pt. „Odczarować czarownice. Wiedźmy, wieszczki, zielarki" zostanie 16 lutego udostępniona zwiedzającym w Muzeum Historii Katowic. Jej autorki próbują dociec, co skłaniało naszych przodków do rzucania oskarżeń o czary, co często kończyło się dla oskarżonego śmiercią na stosie.
Wystawa, prezentowana od 10 lat w dawnym katowickim mieszkaniu artystycznego małżeństwa Barbary i Stanisława Ptaków, przeszła metamorfozę. Jako pierwsi uatrakcyjnioną ekspozycję zobaczą ci, którzy odwiedzą muzeum od najbliższego piątku do niedzieli - w dniach obchodów 10-lecia wystawy.
Dawne katowickie mieszkanie artystycznego małżeństwa Barbary i Stanisława Ptaków od 10 lat – jako siedziba jednego z oddziałów Muzeum Historii Katowic – jest miejscem spotkań, wystaw i koncertów. Jubileusz placówka uczci specjalnym programem między 19 a 21 listopada.
Eksperymentalne prace wideo zrealizowane z wykorzystaniem zaawansowanych technik komputerowych, animacje i fotoksiążki można oglądać na wystawie prezentującej dorobek Katedry Multimediów Wydziału Projektowego Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.
Wernisaż wystawy fotografii i promocję prezentującej je książki pt. „Królestwo niebieskie” przygotowuje na 8 czerwca Muzeum Historii Katowic. Książka śląskich: fotoreportera Arkadiusza Goli i publicysty Marka Twaroga opowiada o zmianach na katowickich podwórkach.
Samorząd Katowic nie weźmie udziału w przetargu na sprzedaż gmachu, który przez ponad 33 lata był główną siedzibą Muzeum Śląskiego - zadeklarowali przedstawiciele miasta, odnosząc się do apelu o nabycie budynku pod kątem urządzenia w nim nowej siedziby Muzeum Historii Katowic.
Prezydent Katowic Marcin Krupa podjął działania zmierzające do przekazania pomnika Jerzego Ziętka - wraz z działką w centrum miasta, na której stoi - Muzeum Historii Katowic. W ten sposób lokalne władze chcą uniknąć usunięcia pomnika w myśl tzw. ustawy dekomunizacyjnej.
Kilkadziesiąt prac Zdzisława Beksińskiego można od soboty oglądać na wystawie pt. „Mroki podświadomości” w Muzeum Historii Katowic. Zaprezentowano też listy, które artysta wymieniał z przyjaciółmi ze Śląska.
Muzeum Historii Katowic, a także muzea Górnośląskie, Śląskie, w Gliwicach, w Sosnowcu oraz Górnośląski Park Etnograficzny – to laureaci Nagrody Marszałka Woj. Śląskiego w konkursie na "Wydarzenie muzealne 2016 roku". Nagrody wręczono w poniedziałek w Tarnowskich Górach.