Opis 184 obiektów z kolekcji Towarzystwa Naukowego Płockiego: najstarszych manuskryptów, datowanych od IX do XVIII wieku, a także inkunabułów, które powstawały od drugiej połowy XV wieku, zostało opisanych w wydawnictwie na 200-lecie istnienia tej instytucji.
Biblia Płocka z najstarszym opisem cudów na ziemiach polskich Biblia Płocka, pochodzący z XII wieku iluminowany manuskrypt, zawierający m.in. księgi Pisma Świętego z komentarzami oraz zapiski liturgiczne, przechowuje także najstarszy opis cudów na ziemiach polskich, które miały miejsce w 1148 r. w płockiej katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.
Od 12 września w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze będzie można oglądać historyczną wystawę pt. „Archivum Grünbergensium – zielonogórskie manuskrypty z lat 1382-1799” – informuje rzecznik zielonogórskiego muzeum Alicja Błażyńska.
Wszystkie zachowane manuskrypty Andrzeja Komonieckiego, żyjącego na przełomie XVII i XVIII w. wójta i burmistrza Żywca (Śląskie), a przede wszystkim kronikarza, zobaczyć można na wystawie w żywieckim Muzeum Miejskim – poinformowała w piątek placówka.
Inauguracja wystawy manuskryptów muzycznych w Bibliotece Jagiellońskiej "Beethoven i wielkie rocznice" w poniedziałek była prologiem 22. Wielkanocnego Festiwalu Beethovenowskiego, którego część imprez oraz pięć koncertów odbędzie się w Krakowie.
Rękopisy muzyczne Ludwiga von Beethovena, Roberta Schumanna, Feliksa Mendelssohna, Fryderyka Chopina i innych wielkich kompozytorów można oglądać na wystawie otwartej w poniedziałek w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie.
Większość starożytnych rękopisów z Timbuktu, znajdujących się w państwowych i prywatnych zbiorach, najpewniej pozostała nietknięta po trwającej 10 miesięcy okupacji miasta przez islamistów, którzy spalili niektóre manuskrypty - poinformowali w środę eksperci.
Ponad 40 rękopisów i starych druków, związanych z historią matematyki oraz jej obecnością na Uniwersytecie Jagiellońskim pokazano na wystawie w Bibliotece Jagiellońskiej. W trakcie ekspozycji zostanie zaprezentowany rękopis Mikołaja Kopernika „O obrotach sfer niebieskich”.