Zmarł Laurent de Brunhoff, pisarz, malarz i gawędziarz, autor książek obrazkowych dla dzieci o słoniu Babarze wydanych w milionach egzemplarzy na całym świecie i adaptowanych do filmów animowanych - poinformował w niedzielę brytyjski dziennik "Guardian".
W maju nastąpi otwarcie Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji OKO, które powstaje przy bielskim Studio Filmów Rysunkowych. Dyrektor wytwórni Maciej Chmiel powiedział PAP, że prace kończą się, a ich finał nastąpi w marcu.
Niedzielny występ Witolda Janiaka w łódzkim Parku Źródliska będzie pierwszą tegoroczną odsłoną cyklu koncertów „Fortepiany Wolności”. Pianista zaprezentuje program „Bajeczki z Łodzi i nie tylko”, interpretując melodie bajkowe i baśniowe.
Dziesięć bajek z napisanego przez łódzką przewodniczkę Justynę Tomaszewską cyklu Just Bajka ukaże się w formie podkastów na platformie Soundsitive Kids. Najmłodsi poznają związane z ich miastem postaci i miejsca.
Aktor teatralny i filmowy, popularyzator one-man-shows Rafał Rutkowski przedstawi – z towarzyszeniem Jazz Bandu – improwizowane bajki dla dorosłych. Jednorazowy spektakl odbędzie się 31 maja w klubie Six Seasons – World Orchestra House w Warszawie.
Otwarcie wystawy „Baśniowe kraje” zainaugurowało w piątek w Budapeszcie festiwal dla dzieci, rodziców i nauczycieli „Wonderland” poświęcony bajkom z Polski i Węgier, zorganizowany przez polsko-węgierską Fundację InArt.
Władze Bielska-Białej chcą stworzyć w mieście turystyczny szlak rzeźb bohaterów kreskówek bielskiego Studia Filmów Rysunkowych. Stoją tu już figurki Reksia oraz Bolka i Lolka; w centrum miasta ma pojawić się kolejna - nawiązująca do serialu „Porwanie Baltazara Gąbki”.
Teatr Dramatyczny w Płocku organizuje święto ulicy, której patronem jest Stanisław Jachowicz, jeden z najwybitniejszych polskich bajkopisarzy, autor m.in. znanych wersów: „Pan kotek był chory i leżał w łóżeczku ...”. W tym roku mija 160. rocznica śmierci poety.
Ponad 50 tatarskich ludowych bajek i opowieści przetłumaczonych na język polski znalazło się w książce wydanej przez Muzułmański Związek Religijny w RP. To historie związane z tatarskim folklorem i tradycjami, ale też z uniwersalnym przesłaniem.
Bajki i opowieści tatarskie przetłumaczone na język polski znajdą się w książce, jaką w 2017 roku planuje wydać Muzułmański Związek Religijny w RP. W zbiorze znajdzie się blisko 40 tekstów, ukaże się w nakładzie 500 egzemplarzy.