Regionalne dania ze smażoną czy wędzoną rybą przyciągają turystów na Warmię i Mazury. Podczas wakacji w warmińskich i mazurskich miejscowościach będzie można spróbować lokalnych przysmaków przygotowanych przez regionalnych producentów żywności.
W restauracjach na Warmii i Mazurach coraz częściej pojawiają się dania takie, jakie jadano przed 100-150 laty. Koła gospodyń wiejskich i restauratorzy odkrywają smaki plińców czy brukowców, korzystając m.in. z dawnych przepisów zamieszczanych w gazetach, czy poradnikach dla gospodyń.
Staropolskie przepisy na potrawy postne kojarzą się ze współczesną kuchnią wegańską – mówi PAP prof. Jarosław Dumanowski o wydanej pod jego redakcją książce „Zbiór dla kuchmistrza tak potraw jako ciast robienia wypisany roku 1757 dnia 24 lipca”.
W drugi i trzeci weekend września odbędą się Europejskie Dni Dziedzictwa (EDD). Tegoroczna edycja – obchodzona pod hasłem „Smaki Dziedzictwa” – skoncentruje się na kulinariach. Wydarzenia związane z EDD odbywać się będą w całej Polsce.
Żywe Muzeum Obwarzanka otwarto w niedzielę w Krakowie. Będzie w nim można dowiedzieć się niemal wszystkiego o tajnikach robienia tego tradycyjnego, krakowskiego przysmaku, skosztować go, a podczas warsztatów samodzielnie przygotować na pamiątkę.
Miejsca związane z rzemieślniczym wytwarzaniem produktów regionalnych, np. piwa, wina, naturalnych nalewek, miodów pitnych, potraw tradycyjnych znajdą się na „Szlaku Historycznych Receptur”. Będzie on przebiegać przez woj. podkarpackie i północną Słowację.
6 obiektów gastronomicznych, producentów żywności i przetwórców dołączyło we wtorek do Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska, której celem jest promocja żywności regionalnej najwyższej jakości. Obecnie sieć w regionie liczy 124 członków.
Około 250 produktów regionalnych i tradycyjnych otrzymało już znak Jakość Tradycja. Mogą go dostać produkty wytwarzane tradycyjnie z wysokiej jakości surowca - poinformował wiceprezes Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego Jan Zwoliński.
Ocalenie od zapomnienia a także propagowanie kuchni poznańskiej i wielkopolskiej – taki cel przyświeca Poznańskiemu Klubowi Biesiadników. Zrzesza on m.in. szefów kuchni i właścicieli lokali gastronomicznych stolicy Wielkopolski.