Ponad 200 zabytków – przede wszystkim mebli i przedmiotów rzemiosła artystycznego, ale również malarstwa – można od wtorku zobaczyć na wystawie „Plagiat wszech czasów. Historyzm w meblarstwie” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.
Do rejestru zabytków ruchomych województwa mazowieckiego został wpisany zespół mebli stanowiący wyposażenie apteki z lat 80. XIX w. zlokalizowanej w budynku przy ul. 1 Maja 50 w Żyrardowie - poinformował mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków Marcin Dawidowicz.
Kolejne meble z pierwotnego wyposażenia pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu, jednej z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych Podkarpacia, odzyskują swój dawny blask. Zakończenie prac konserwatorskich planowane jest na grudzień br.
Zestaw jedenastu mebli w stylu Makart z drugiej połowy XIX wieku z kolekcji Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich zostanie poddany konserwacji i odzyska swój dawny blask. Placówka otrzymała na ten cel dotację z resortu kultury.
Meble pochodzące z XIX-wiecznej apteki, która jeszcze dziesięć lat temu działała w Rynku w Radomiu, przekazali do Muzeum im. Jacka Malewskiego jej ostatni właściciele. W podziękowaniu za ten gest marszałek woj. mazowieckiego przyznał im medal pamiątkowy "Pro Masovia".
Zabytkowe meble, które niegdyś stanowiły wyposażenie pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu (Podkarpackie) zostaną odnowione i powrócą na swoje miejsce. Liczący ponad 200 lat obiekt to jedna z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych na Podkarpaciu.
Łóżka z okresu biedermeier, neorenesansowe oraz łoże małżeńskie w stylu neoklasycystycznym to tylko niektóre z XIX-wiecznych mebli sypialnianych prezentowanych na wystawie w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Ekspozycja czynna jest od wtorku.
W muzeum w Wilanowie zaprezentowano w czwartek zrabowane podczas wojny meble, które wróciły do kolekcji. Rolą muzeów jest nie tylko opowiadanie o wartości artystycznej odzyskanych przedmiotów, ale także o trudzie ich konserwacji - powiedział dyrektor placówki Paweł Jaskanis.
Do 31 sierpnia br. do warszawskiej apteki przy ul. Nowy Świat mają wrócić zabytkowe XIX-w. meble. Generalna konserwator zabytków Magdalena Gawin podtrzymała decyzję Stołecznego Konserwatora Zabytków w tej sprawie - poinformowało w czwartek MKiDN.
Wystawę zatytułowaną "Na przełomie wieków. Meble z czasów Kopernika" można zwiedzać od piątku w olsztyńskim zamku. Ekspozycja pokazuje przeobrażenia w europejskiej sztuce meblarskiej, jakie zaszły na przełomie gotyku i renesansu.