Mieszkańcy Krowicy Samej na Podkarpaciu uczczą pamięć kilkudziesięciu Polaków zamordowanych podczas II wojny światowej przez ukraińskich nacjonalistów z OUN-UPA. W niedzielę, 17 listopada, zostanie odsłonięta tablica przypominająca wydarzenia sprzed 80 lat.
Wystartował nabór do 9. Podkarpackiej Kroniki Filmowej – potrwa do 26 lutego. Jest to konkurs, który wspiera produkcje filmów dokumentujących historię, teraźniejszość i dziedzictwo kulturowe regionu. W tym roku w puli nagród znalazło się 100 tys. zł.
Samorząd województwa podkarpackiego chce przypomnieć o mieszkańcach regionu, którzy ratowali Żydów podczas II wojny światowej. I ogłosił konkurs na inicjatywy upamiętniające ludzi, którzy podczas okupacji bezinteresownie pomagali Żydom.
Szczątki prawdopodobnie polskiego żołnierza, który został zastrzelony w czasie II wojny światowej przez Sowietów zostały znalezione na jednej z posesji w Nockowej na Podkarpaciu – poinformowała w poniedziałek podkarpacka policja.
W trakcie prowadzonych od 19 do 23 września badań sondażowych w obrębie lasów turzańskich k. Nienadówki na Podkarpaciu nie ujawniono szczątków ludzkich. Natrafiono na 16 łusek i fragmentów pocisków. Przebadano ok. 800 m kw. powierzchni.
Wystawę plenerową poświęconą narodzinom i działalności „Solidarności” w Jarosławiu (Podkarpackie) i jej wpływowi na lokalną historię można od piątku oglądać w Jarosławiu. Ekspozycja powstała z okazji 40. rocznicy powstania związku.
Dokładnie 150 lat temu, 19 marca 1869 r. w Ropczycach urodził się jeden z największych twórców swojej epoki, i w ogóle sztuki polskiej, Józef Mehoffer. Przyszedł na świat w drewnianym domu-dworku przy ulicy Najświętszej Panny Marii 8, nieopodal sanktuarium maryjnego. Mehofferowie mieszkali tu przez 15 lat, od kiedy ojciec przyszłego artysty, Wilhelm, otrzymał nominację na starostę ropczyckiego, powiatu wchodzącego w skład cyrkułu tarnowskiego.
„Kidałowice. Zapomniana historia” to fabularyzowany dokument o kilkorgu młodych członkach AK rozstrzelanych latem w 1944 r. w kidałowickim lesie niedaleko Jarosławia. Premiera filmu zaplanowana jest na czwartkowy wieczór w Jarosławiu.
Bronił w najtrudniejszych sprawach kryminalnych i politycznych okresu międzywojennego. Słynął jako najlepszy mówca sądowy. Najgłośniejszym procesem, w którym występował, była „sprawa Gorgonowej”. Gwiazda polskiej palestry zginęła w czasie Holokaustu. Być może w czasie ucieczki z transportu do obozu zagłady.
Radni sejmiku województwa podkarpackiego w poniedziałek nadali śp. kardynałowi Władysławowi Rubinowi oraz 21 Brygadzie Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa tytuły „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego”. Uchwały zostały przyjęte przez aklamację.