Muzeum Wałbrzyszan powstanie w wyniku adaptacji budynku siłowni w zabytkowym kompleksie dawnej kopalni „Julia”. Miasto otrzymało 7 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej, we wrześniu zostanie ogłoszony przetarg na projekt i wykonanie nowej placówki.
Dwie powstałe w XVIII w. unikatowe gabloty powróciły po niemal 80 latach do wnętrz Zamku Książ w Wałbrzychu (Dolnośląskie). Gabloty oraz sześć innych książańskich mebli odnaleziono kilka lat temu w magazynach Muzeum Narodowego w Poznaniu.
Turyści odwiedzający Wałbrzych będą mogli, w ramach akcji „Explore wAubrzych”, skorzystać od kwietnia ze wspólnego biletu do czterech największych atrakcji turystycznych tego miasta: Zamku Książ, Palmiarni, Centrum Kultury i Sztuki Stara Kopalnia oraz do Muzeum Porcelany.
W pierwszym dniu zwiedzania Wałbrzycha zauważyłem ruiny Wyglądały jak stadion. Później się okazało, że to jednak był kiedyś stadion. Po wypytaniu dwóch napotkanych mężczyzn dowiedziałem się, że był to Stadion Miejski mieszczący się w dzielnicy Nowe Miasto. Został on otwarty w 1926 roku (jako Waldenburger Berglandstadion). 22 lipca 1932 roku odbyło się tu bardzo ciekawe wydarzenie. A mianowicie wystąpienie wyborcze Adolfa Hitlera na które tłumnie przybyli okoliczny mieszkańcy.
Będąc dwa tygodnie temu na Dolnym Śląsku odwiedziłem w pierwszych dwóch dniach Wałbrzych, miasto piękne i dość stare jeśli chodzi o historię budynków itp. z niesamowitymi, jedynymi takimi pozostałościami po II wojnie światowej jak się później dodatkowo okazało.
Coraz większe zainteresowanie historią księżnej Daisy von Pless i całego rodu Hochbergów sprawia, że te postacie stają się nowymi symbolami Wałbrzycha. Stąd pomysł na fabularną grę miejską, która przybliży je mieszkańcom i turystom.