Ponad 200 zabytków – przede wszystkim mebli i przedmiotów rzemiosła artystycznego, ale również malarstwa – można od wtorku zobaczyć na wystawie „Plagiat wszech czasów. Historyzm w meblarstwie” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.
Rzeźby: fotel-szczotka, krzesło-gniazdo, krzesło-wieszak czy fotel, z którego wyrastają pęki wikliny, jakby siedzisko wciąż rosło ku górze, to fantastyczne obiekty pokazywane na wystawie prac rzeźbiarza i projektanta Pawła Grunerta pt. „Meblarium” w Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim.
Rzeźby, obrazy, reliefy, projekty łodzi oraz mebli, w tym oryginalne fotele RM56, RM57 i kultowy RM58 autorstwa związanego z Łodzią artysty i projektanta Romana Modzelewskiego będzie można oglądać od soboty na wystawie czasowej w Muzeum Miasta Łodzi.
Wystawę zatytułowaną "Na przełomie wieków. Meble z czasów Kopernika" można zwiedzać od piątku w olsztyńskim zamku. Ekspozycja pokazuje przeobrażenia w europejskiej sztuce meblarskiej, jakie zaszły na przełomie gotyku i renesansu.
Ponad 250 zabytków sztuki meblarskiej z okresu od XV do XVII w. można zobaczyć na wystawie w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Zabytki pochodzą z okresu, w którym opracowane zostały techniczne rozwiązania stosowane przy produkcji mebli - podkreślają organizatorzy wystawy.
"Meblarium" - wystawę niezwykłych mebli projektowanych przez Pawła Grunerta można od czwartku oglądać w Galerii Sztuki Nowoczesnej Muzeum im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Prezentowane eksponaty wzbogacą bydgoską kolekcję sztuki nowoczesnej. "Paweł Grunert tworzy na pograniczu rzeźby i sztuki użytkowej. Poszukuje niekonwencjonalnych rozwiązań formalnych, układów przestrzennych i zestawień różnych struktur" - wyjaśniła Monika Kosteczko-Grajek, współautorka wystawy.