Od 12 września w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze będzie można oglądać historyczną wystawę pt. „Archivum Grünbergensium – zielonogórskie manuskrypty z lat 1382-1799” – informuje rzecznik zielonogórskiego muzeum Alicja Błażyńska.
Wspomnienia powstańców wielkopolskich i militaria znajdą się na wystawie pt. „Powstanie Wielkopolskie na Ziemi Lubuskiej. Wspomnienia i pamiątki z lat 1918 – 1919”. Jej otwarcie zaplanowano na piątek w Archiwum Państwowym w Zielonej Górze.
Archiwum Państwowe w Zielonej Górze wydało monografię pt. „Zielonogórska Gmina Żydowska 1813–1942”. Autorem książki jest wieloletni pracownik tej instytucji prof. Zbigniew Bujkiewicz. We wtorek, 6 lutego, odbędzie się promocja wydawnictwa połączona z otwarciem wystawy poświęconej społeczności żydowskiej w Zielonej Górze.
Archiwum Państwowe w Zielonej Górze i Lubuskie Muzeum Wojskowe w Drzonowie przygotowują wystawę czasową poświęconą Powstaniu Wielkopolskiemu. Organizatorzy apelują do Lubuszan o wypożyczanie pamiątek po powstańcach, które mogłyby wzbogacić ekspozycję.
Ponad 5 mln zł będą kosztowały remont i przebudowa zabytkowego pałacu w Starym Kisielinie (obecnie Zielona Góra) na potrzeby domu kultury. Do 2014 roku był on siedzibą Archiwum Państwowego w Zielonej Górze.