Odkryta w 2012 r. przez archeologów na olsztyńskiej starówce tzw. rondela, czyli część fortyfikacji pochodząca z XIV w., zostanie zakonserwowana i zasypana. Powstanie plac z terenem zieleni, który ma być miejscem spotkań mieszkańców - zapowiedział prezydent miasta Robert Szewczyk.
Samorząd Olsztyna szuka oszczędności i wyłącza podświetlenie zabytkowych obiektów oraz miejskie fontanny. Według urzędników oszczędności na iluminacjach w skali roku, przy obecnych stawkach za prąd, to ponad 67 tys zł.
Władze Olsztyna zachęcają wspólnoty mieszkaniowe do przeprowadzenia prac konserwatorskich kamienic na Starym Mieście. Oryginalne tynki kamienic z lat 50 ub. wieku są brudne, spękane, a unikalne sgraffitowe dekoracje zniszczone - wykazały specjalistyczne badania.
Dworzec główny PKP i PKS w Olsztynie nie znalazł się w rejestrze zabytków - zdecydował Warmińsko-Mazurski Konserwator Zabytków. Jak ocenił, modernistyczna bryła dworca z lat 70. XX w., choć interesująca, nie jest unikalna, a po licznych przekształceniach straciła walor autentyczności.
1 listopada na dwóch cmentarzach komunalnych odbędzie się kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nekropolii Olsztyna. Do tej pory z wpłat osób i darowizn oraz miejskich funduszy uzyskano prawie 700 tys. zł, dzięki czemu odrestaurowano nagrobki i ogrodzenia.
Ponad 20 wydarzeń, m.in. spotkań literackich, wystaw malarskich i pokazów filmowych, składa się na rozpoczynający się w środę Festiwal Mendelsohna w Olsztynie. Twórczość architekta jest punktem wyjścia do przypomnienia o wielokulturowej historii Warmii i Mazur.
Mieszkańcy Olsztyna mogą się wypowiadać na temat wprowadzenia na Starym Mieście kompleksowej formy ochrony zabytków i krajobrazu. Wprowadzenie "parku kulturowego" ma poprawić wizerunek przestrzeni publicznej i m.in. ujednolicić zasady wyglądu ulic i budynków.