Grzegorz Motyka za książkę „Akcja `Wisła` ’47. Komunistyczna czystka etniczna” otrzymał nagrodę im. Jerzego Giedroycia. Wyróżnienie wręczono w środę podczas uroczystej inauguracji 80. roku akademickiego w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej (UMCS) w Lublinie.
Przystanek Historia–Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki zaprasza na dyskusję „Mniejszości narodowe II RP – problem czy bogactwo?” z cyklu „Od niepodległości do niepodległości”. Spotkanie odbędzie się 22 marca (czwartek) o godz. 17.30 na Przystanku Historia przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie.
Ryszard Tomczyk i Barbara Patlewicz za publikację o Cmentarzu Janowskim we Lwowie oraz prof. Grzegorz Motyka za "Wołyń '43" znaleźli się wśród laureatów konkursu "Książka Historyczna Roku" na najlepsze publikacje poświęcone dziejom Polski w XX w.
Wysiedlenia Ukraińców podczas akcji „Wisła" były ewidentnym zastosowaniem odpowiedzialności zbiorowej - mówi prof. Grzegorz Motyka, dyrektor ISP PAN. - W ramach akcji represyjnej PPR podjęła decyzję o wysiedleniu całej ludności ukraińskiej z południowo-wschodnich ziem polski.
Ukraina gloryfikuje OUN i UPA za ich walkę z ZSRS, niestety pomija przy tym ludobójczą czystkę etniczną popełnioną na Polakach w latach 1943-1945 - mówi PAP historyk prof. Grzegorz Motyka, którego książka "Wołyń '43" właśnie ukazała się w księgarniach.
Nie wszyscy Ukraińcy wystąpili przeciwko Polakom; w rzeczywistości inicjatywa i organizacja czystek spoczywała w rękach kierownictwa OUN-B – mówi prof. Grzegorz Motyka z IPN. 11 lipca 1943 r. banderowcy rozpoczęli skumulowane ataki na Polaków na Wołyniu i w Galicji Wsch., w których zginęło ok. 100 tys. osób.
Badania potwierdzają, że zbrodni w Wierzchowinach dopuściła się niewielka grupa żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych – powiedział PAP prof. Grzegorz Motyka z IPN. 6 czerwca 1945 r. w Wierzchowinach żołnierze zgrupowania "Szarego" zamordowali ponad 190 ukraińskich mieszkańcach wsi.
Konferencja jałtańska z lutego 1945 roku jest zmitologizowana w polskiej pamięci, jako najważniejszy czynnik powojennego podporządkowania Polski. Proces ten zaczął się znacznie wcześniej, a jego skutki do dziś są zauważalne - zgodzili się uczestnicy konferencji "Jałta - rzeczywistość, mit i pamięć".
Władze PRL używały w propagandzie stereotypu Ukraińca - rezuna, którym obejmowano nie tylko sprawców rzezi na Wołyniu, ale wszystkich Ukraińców - patriotów - mówił historyk Grzegorz Motyka podczas czwartkowej promocji książki "Między ideologią a socjotechniką".