Kwota ok. 23 mln zł z funduszy UE trafi na rewitalizację Starachowic (Świętokrzyskie). W jej ramach planowane jest zagospodarowanie otoczenia miejskich zalewów i parku, remont centrum kultury czy inwestycje na osiedlu Wzgórze.
Ważna jest nasza wspólna ojczyzna Polska i ważne są te małe ojczyzny, a dla mamy Starachowice taką ojczyzną były - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński, który we wtorek uczestniczył we mszy świętej odprawionej w przeddzień piątej rocznicy śmierci matki, Jadwigi.
Ławeczka Zdzisława Rachtana ps. „Halny”, żołnierza zgrupowania partyzanckiego Jana Piwnika „Ponurego”, który po II wojnie światowej zabiegał o pamięć o żołnierzach Armii Krajowej, zostanie odsłonięta w sobotę w Starachowicach.
137 nieznanych negatywów fotografii z lat 50 i 60 ze spektakli amatorskiego teatru działającego przy Zakładowym Domu Kultury w Starachowicach trafiło do tamtejszego Muzeum Przyrody i Techniki. To dar rodziny nieżyjącego od 22 lat, znanego fotografika Stanisława Lipki.
Kilkadziesiąt taśm filmowych, głównie z lat 70. i 80. XX w. czeka na konserwację i digitalizację w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Wszystkie zawierają historyczne materiały dotyczące nieistniejącej już Fabryki Samochodów Ciężarowych „Star”.
W Starachowicach zakończono drugi etap prac ratunkowych XIX-wiecznego budynku dyrekcji dawnej huty - poinformował dyrektor Muzeum Przyrody i Techniki Paweł Kołodziejski. Dotychczas remont zabytku kosztował ponad 750 tys. zł. W ramach drugiego etapu odbudowy wykonane zostały stropy oraz nowe klatki schodowe, odtworzono więźbę dachową budynku, wymieniono część stolarki okiennej oraz przemurowano i odgrzybiono ściany. Jak zaznaczył w rozmowie z PAP dyrektor muzeum, dzięki tym pracom udało się uratować cenny dla całego kompleksu muzealnego zabytkowy obiekt.
Ocalić Stara od zapomnienia, przypomnieć historię ludzi i techniki, która przez pół wieku była nierozerwalną częścią miasta - to cel zorganizowanej w Starachowicach konferencji popularnonaukowej „Miasto Stara. Historia produkcji samochodów ciężarowych”.
Spektakl oparty na wspomnieniach Dawida Rubinowicza - żydowskiego chłopca z Bodzentyna, który nie przeżył Holokaustu, wystawi w środę w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach Fundacja Studio TM. Przedstawienie jest elementem IV Dni Dawida Rubinowicza i Festiwalu Pamięci.
Mieszkańcy Starachowic zagrają w opartej na wspomnieniach Gołdy Szachter-Kalib sztuce „Ostatnia selekcja”. Trwają próby do spektaklu, który zostanie wystawiony we wrześniu w ramach obchodów rocznicy likwidacji getta. „Ostatnia selekcja” to spektakl przygotowany przez Fundację Studio TM na kanwie książki "Z Bodzentyna do Auschwitz i Bergen-Belsen". Są to wspomnienia pochodzącej z Bodzentyna Gołdy Szachter-Kalib, która jako dziecko cudem ocalała z Holokaustu.