Najwięcej czytają młodzi; najmniej ci, którzy mają 50, 60 czy 70 lat, czyli osoby, które były wychowane przed erą internetową, które teoretycznie zwyczaje czytelnicze powinni wynieść ze szkoły czy z domu - mówi PAP dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski.
Reportaż "13 pięter" Filipa Springera o problemach polskiego mieszkalnictwa w międzywojniu i po roku 1989 - zwyciężył w tegorocznym plebiscycie czytelników Biblioteki Śląskiej na Książkę Roku 2015. Uroczyste wręczenie nagrody odbędzie się 1 października w Katowicach.
"Chłopi", "Noce i dnie", "Wesele", "Popioły", "Quo vadis" - jedno z tych dzieł literatury polskiej będzie lekturą "Narodowego Czytania" w 2016 r. Do udziału w głosowaniu, które przesądzi o wyborze lektury, zachęca prezydent Andrzej Duda.
Ponad 3,5 tys. krakowian uczestniczyło w zeszłym roku w bezpłatnej akcji „Drugie Życie Książki” wymieniając się 16 tys. książek. To największa z dotychczasowych odsłon tego wydarzenia – podało Krakowskie Biuro Festiwalowe.
W samochodzie, w przychodni, w urzędzie, na dworcu - wszędzie tam czas, gdy na coś czekamy, warto poświęcić na czytanie, które "jest fajne i czyni nas mądrzejszymi" - przekonuje Jarosław Lipszyc, szef fundacji Nowoczesna Polska, organizującej kampanię "Czytam wszędzie".
Promująca czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży południowoafrykańska organizacja PRAESA otrzyma tegoroczną Nagrodę im. Astrid Lindgren - ogłoszono we wtorek w Sztokholmie. Do nagrody nominowani byli także Polacy.
Czytelnicy, którzy za sprawą internetowej inicjatywy 52 Book Challenge PL tworzą wirtualną społeczność, po raz pierwszy spotkali się w świecie rzeczywistym. Ich trzydniowa impreza „Poczytajże!” rozpoczęła się w czwartek w Krakowie i potrwa trzy dni.
Niemal 60 tys. osób odwiedziło w ciągu czterech dni 18. Targi Książki w Krakowie. To rekord w historii imprezy, która po raz pierwszy odbywała się w międzynarodowej formule i w nowym miejscu – hali EXPO Kraków.