Mija 80 lat od ostatecznej likwidacji w Auschwitz II-Birkenau obozu familijnego dla Żydów przywiezionych z getta w Theresienstadt nieopodal Pragi. W dwie noce - od 10 do 12 lipca – Niemcy zgładzili w komorach gazowych 7 tys. więźniów, w tym dzieci.
Do pierwszych akcji zbrojnych bojowników żydowskich przeciw Niemcom doszło jeszcze w 1942 r. na dawnych Kresach Wschodnich RP, na terenie województwa wileńskiego, nowogródzkiego, poleskiego i wołyńskiego – powiedział PAP dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr hab. Grzegorz Berendt.
Ceremonia upamiętnienia pod przewodnictwem rabina na cmentarzu żydowskim w Opatowie będzie głównym punktem niedzielnych uroczystości 80. rocznicy deportacji Żydów z miasta do niemieckiego obozu zagłady w Treblince. Wezmą w nich udział przedstawiciele organizacji żydowskich i duchowni różnych wyznań.
80 lat temu, 22 października 1942 r. Niemcy zlikwidowali getto w Opatowie na Kielecczyźnie. Było to jedno z największych skupisk Żydów w tej części okupowanej Polski. W niedzielę odbędą się uroczystości upamiętniające siedem tysięcy ofiar deportacji do obozu w Treblince.
Portal Deutsche Welle napisał na Twitterze o „polskich gettach”. Po interwencji dyplomatów przeprosił, ale nie usunął tweetu. „Być może uda się zwrócić uwagę społeczności międzynarodowej na sprawę, kiedy zarzuci się Deutsche Welle zaprzeczanie Holocaustowi” – mówi PAP polski historyk mieszkający w Niemczech prof. Bogdan Musiał.
Muzeum Auschwitz-Birkenau nie zgadza się z formą przeprosin, którą Deutsche Welle zastosowała ws. błędnego zwrotu „polskie getta”, jakiego nadawca użył w środowym wpisie na Twitterze. DW wprawdzie wcześniej przeprosiła, ale jak tłumaczyła, nie usunęła pierwotnego tweetu „ze względu na przejrzystość”.
„Sabotaż, broń palna, dynamit: słowa rzadko kojarzone z żydowskimi kobietami mieszkającymi w polskich gettach” – napisał portal Deutsche Welle na Twitterze. „Szkoda, że sponsorowany przez państwo nadawca rozpowszechnia tak straszne fake newsy” – odpisał konsulat RP w Monachium. DW przeprosiła, ale nie usunęła tweetu, jak tłumaczy, „ze względu na przejrzystość”.
Międzynarodowa konferencja naukowa poświęcona m.in. losom polskich Żydów w początkach okupacji niemieckiej rozpocznie się w poniedziałek w Warszawie. Podczas dwudniowej konferencji poruszona zostanie także kwestia porównania pamięci polskiej i żydowskiej.
Mieszkający w Polsce Romowie i Żydzi bez prawa do emerytury za pracę w gettach za niemieckiej okupacji, otrzymają jednorazową zapomogę 1,5 tys. euro - poinformował PAP w sobotę pracownik Bundestagu Kamil Majchrzak.