Friedrich Reck-Malleczewen był niemieckim lekarzem, pisarzem, dziennikarzem i krytykiem teatralnym. "Czuł rodzaj kronikarskiego obowiązku opisania tego, co określał spodleniem narodu niemieckiego" - mówi PAP redaktorka książki Elżbieta Brzozowska. Jego "Dziennik lat trwogi" trafi wkrótce do księgarń.
W ramach obchodów Dnia Wszystkich Świętych w środę ambasador RP w Berlinie Dariusz Pawłoś złożył kwiaty na grobie byłego ministra rolnictwa i wicemarszałka Senatu II RP Błażeja Stolarskiego na cmentarzu Marzahn Parkfriedhof. Na cmentarzu Altglienicke dyplomata oddał hołd Polakom zamordowany w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Sachsenhausen.
Film dokumentalny „To on cię znalazł”, który opowiada o poszukiwaniu śladów św. Maksymiliana Kolbe przez mieszkańca ziemi oświęcimskiej, opiekującego się miejscami pamięci związanymi z KL Auschwitz, został udostępniony w internecie – podała jego twórczyni Gabriela Mruszczak.
Obaj ponieśli śmierć z powodu nienawiści Niemiec do polskiej kultury i nauki – podkreślił we środę wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk podczas koncertu upamiętniającego polskich kompozytorów poległych w czasie II wojny światowej. Koncert odbył się z inicjatywy Instytutu Strat Wojennych.
W Łomży odbyły się w środę uroczystości upamiętniające ofiary, w 80. rocznicę likwidacji przez Niemców miejscowego getta. Kwiaty składane były również w lesie giełczyńskim, gdzie są masowe groby m.in. Żydów z łomżyńskiego getta.
O ofiarach niemieckiego obozu Auschwitz w dniu Wszystkich Świętych pamiętali mieszkańcy Oświęcimia. Znicze zapłonęły m.in. przy Ścianie Straceń i przed zbiorową mogiłą tuż przy byłym obozie Auschwitz I. To wyraz pamięci o wszystkich ofiarach.
Wszyscy muszą wiedzieć, a zwłaszcza młodzi, że bezpieczeństwo nie jest za darmo, kiedyś ginęli za to ludzie – powiedział szef MEiN Przemysław Czarnek podczas pierwszego Rajdu Martyrologii Poległych Lubelszczyzny z Kocka do Adamowa (Lubelskie).
Św. Maksymilian jest inicjatorem pojednania polsko-niemieckiego. Napomina nas, byśmy nie zaprzestawali tego dzieła – mówił w niedzielę abp Ludwig Schick z Bambergu podczas mszy św. odprawionej w byłym niemieckim obozie Auschwitz w 81. rocznicę śmierci św. Maksymiliana Kolbego.
W Czeladzi (Śląskie) odsłonięto we wtorek i poświęcono odrestaurowany pomnik upamiętniający ofiary niemieckich więzień oraz obozów koncentracyjnych. W pomniku, który ma formę grobu wojennego, po wojnie złożono szczątki pomordowanych w KL Auschwitz.
Należałoby powołać zespół międzynarodowy, który by mógł współdecydować, a przyjemniej sugerować, jak powinny zostać upamiętnione ofiar obozu koncentracyjnego Mauthausen-Gusen – powiedział szef MSZ Zbigniew Rau. Wyraził nadzieję, że rząd austriacki wykupi kolejną część terenów b. obozu.