Obrazy Jana Matejki, Jacka Malczewskiego, Józefa Brandta, a także figurę „Bogini antycznej” z fasady Pałacu Brühla można zobaczyć od piątku w stołecznej Kordegardzie na wystawie „Utracone/Odzyskane z kolekcji warszawskich”.
Posłowie przyjęli w czwartek uchwałę ws. uczczenia Józefa Brandta, jednego z najwybitniejszych polskich malarzy XIX wieku w 180. rocznicę urodzin. Sejm „czci jego pamięć i wyraża uznanie dla dorobku twórczego artysty oraz wielkiego wkładu w ocalenie polskiej tożsamości i świadomości narodowej”.
Obraz „Powrót z wyprawy wiedeńskiej”, pędzla jednego z najpopularniejszych polskich malarzy Józefa Brandta, odnaleziono w Meksyku. Płótno można oglądać na wystawie „Sztuka Dawna. XIX w., Modernizm, Międzywojnie” w DESA Unicum.
Brandt, wybitny polski malarz batalista nigdy nie miał wystawy zakrojonej na tak dużą skalę; jest atrakcyjna dla publiczności i ważna dla muzealników – mówią kuratorki ekspozycji „Józef Brandt 1841–1915” Ewa Micke-Broniarek i dr Agnieszka Bagińska.
To pierwszy tak obszerny przegląd twórczości Józefa Brandta, jednego z najwybitniejszych malarzy batalistów drugiej połowy XIX wieku - powiedziała PAP Ewa Micke-Broniarek, kuratorka wystawy „Józef Brandt 1841–1915” w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Wystawa przenosi widzów w barwny świat ciągle przecież ważnych dla tożsamości Polaków wschodnich rubieży dawnej Rzeczpospolitej - mówił wiceminister kultury Jarosław Sellin podczas otwarcia ekspozycji "Józef Brandt 1841–1915" w Muzeum Narodowym w Warszawie.
To pierwsza zakrojona na tak szeroką skalę prezentacja dorobku artystycznego wybitnego polskiego malarza Józefa Brandta - podkreśliła podczas wtorkowej konferencji kuratorka Ewa Micke-Broniarek. Wystawa będzie dostępna dla publiczności od piątku.
Sto lat temu wywieziony do USA, nigdy nie pokazywany w Polsce obraz Józefa Brandta "Powrót z targu" zostanie zaprezentowany 12 czerwca w DESA Unicum, a od 22 czerwca oglądać go będzie można na wystawie monograficznej "Józef Brandt 1841-1915" w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Muzeum powstało wraz z niepodległym państwem, dlatego chce uczcić i celebrować stulecie niepodległości specjalną sekwencją wystaw: "Paderewski", "Józef Brandt", "Niepodległa 1918" - powiedziała PAP Agnieszka Morawińska, dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie.