Litwa jest małym, ale aktywnym krajem, który boksuje powyżej swojej wagi. Potrafiła zbudować wizerunek kraju bardzo mocno zaangażowanego na arenie międzynarodowej i umiejącego przeskakiwać swoje ograniczenia - mówi PAP Dominik Wilczewski, autor książki „Litwa po litewsku”.
28 czerwca 2024 roku w Muzeum Historii Polski odbyła się konferencja, poświęcona jubileuszowi podpisania „Traktatu o przyjaznych stosunkach i dobrosąsiedzkiej współpracy między Litwą a Polską”. Wydarzeniu towarzyszyła prezentacja wystawy „Traktat polsko-litewski – ku ściślejszym stosunkom”. Konferencja została zorganizowana przez Ambasadę Republiki Litewskiej w RP przy współpracy z Muzeum Historii Polski i Instytutem Historii Litwy.
Publikacja została poświęcona przełomowemu i jednemu z najbardziej dramatycznych dla miasta i jego mieszkańców momencie Wielkiej Wojny. Z dzienników i wspomnień wyłaniają się niepokój, tłumy uchodźców, gorączkowa ewakuacja carskich urzędów, niepewność jutra, naloty bombowe, a także obawa przed nadchodzącymi Niemcami i pierwsze rozporządzenia władz kajzerowskich.
610 lat temu, 2 października 1413 r. przedstawiciele Korony i Wielkiego Księstwa Litewskiego zawarli unię w Horodle, bliżej łączącą oba państwa. „Horodło było jednym z najważniejszych aktów w dziedzinie przenoszenia na wschód najlepszych zdobyczy polskich” – pisał Paweł Jasienica.
Prawda o zbrodni ponarskiej jest warunkiem, dzięki któremu możliwe jest budowania relacji polsko-litewskich. Aby te relacje były dobre Litwini muszą się zmierzyć ze swoją przeszłością – powiedział podczas Konferencji Ponarskiej w Wilnie szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.
Jestem głęboko przekonany, że polsko-litewska współpraca, bliskość i podobne spojrzenie na otaczające nas zagrożenia, są bezcennym atutem w obliczu aktualnych wyzwań, ale również i w obliczu przyszłości – powiedział w niedzielę prezydent Andrzej Duda. Prezydenci Polski i Litwy w niedzielę w Pszczelniku (woj. zachodniopomorskie) uczcili pamięć litewskich lotników.
Prezydent Andrzej Duda został uhonorowany w Wilnie litewskim Krzyżem Wielkim Orderu Krzyża Pogoni, a małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda – Krzyżem Wielkim Orderu Witolda Wielkiego; prezydent Litwy Gitanas Nauseda został odznaczony Orderem Orła Białego – poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta.
Z radością obchodzimy nie tylko święto Konstytucji 3 Maja, ale także wspominamy i upamiętniamy inne daty ważne dla obu naszych narodów – powiedział prezydent Litwy Gitanas Nauseda na antenie TVP Info.
Nasze relacje z Litwą są obecnie najlepsze od ponad 200 lat; Litwa doskonale rozumie dziś, kto jest rzeczywistym i jedynym zagrożeniem. Ale i my, Polacy, rozumiemy wrażliwość litewską, staramy się współpracować jak najgłębiej – powiedział we wtorek w TVP Info premier Mateusz Morawiecki.
Wilna i Litwy nie sposób sobie wyobrazić bez kultury polskiej, Litwa ma tradycje wielokulturowości – powiedziała premier Litwy Ingrida Szimonyte. Podkreśliła, że Polska i Litwa należą do państw najsilniej wspierających Ukrainę.