Przy pomniku Bohaterskim Matkom Sybiraczkom w Białymstoku odbyły się we wtorek uroczystości w 85. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę i obchodzony tego dnia Światowy Dzień Sybiraka. W przemówieniach podkreślano, że zobowiązaniem współczesnych jest pamięć o wszystkich, którzy „byli ofiarami nieludzkiej, sowieckiej polityki”.
W Rosji od początku inwazji na Ukrainę potajemnie, lecz masowo, usuwane są pomniki upamiętniające represjonowanych obcokrajowców i cudzoziemskich żołnierzy – pisze w środę rosyjska redakcja BBC. Wymienia wśród nich pomniki polskich zesłańców i ofiar represji.
„Zesłaniec” – historyczne czasopismo podejmujące tematykę Sybiru i wydawane przez Związek Sybiraków zyskało nowego współwydawcę – Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Ukazał się nowy numer współtworzony przez tę instytucję.
Papież Franciszek powiedział w środę podczas mszy w stolicy Kazachstanu, Nur-Sułtanie, że pokoju nigdy nie zdobywa się raz na zawsze. „Trzeba go zdobywać każdego dnia, podobnie jak współistnienie różnych grup etnicznych i tradycji religijnych, integralny rozwój, sprawiedliwość społeczną” – wskazywał. We mszy uczestniczyli potomkowie polskich zesłańców.
Niewielka wieś Tunka w Buriacji wiąże się z historią XIX-wiecznych zesłań Polaków na Syberię. Nie ma tam tablicy ani pomnika, który by o nich przypominał. Ważny byłby jednak także inny pomnik – tych, którzy pomagali zesłańcom – mówi ks. Wojciech Piekarski.
Dzieje Polaków na Syberii są związane nie tylko z zesłaniami i katorgą, częścią tych dziejów jest również wkład polskich badaczy w rozwój tego regionu – wskazuje ambasador RP w Moskwie Krzysztof Krajewski, który odwiedził w sobotę Muzeum Bajkału.
Tablicę upamiętniającą Bronisława Piłsudskiego - polskiego zesłańca, etnografa, wybitnego badacza ludów i kultur Dalekiego Wschodu odsłonił w czwartek przy ul. Topolowej 18 w Krakowie jego wnuk Kazuyasu Kimura.
Marszałek Senatu Stanisław Karczewski spotkał się w czwartek z polską młodzieżą z Kazachstanu. Jak ocenił, to było bardzo wzruszające spotkanie, które pokazało, że młodzi ludzie myślą o powrocie do Polski i wiążą swoją przyszłość z naszym krajem.
24-osobowa grupa młodych Litwinów, uczestników tegorocznego projektu „Misja Syberia”, wyruszyła w czwartek z Wilna do Kazachstanu, gdzie ma pracować przy porządkowaniu miejsc pochówku litewskich więźniów politycznych i zesłańców z lat 40. i 50. XX wieku.
W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji odbyło się pierwsze posiedzenie Rady do Spraw Repatriacji, któremu przewodniczył nowy pełnomocnik rządu do spraw repatriacji – wiceminister Krzysztof Kozłowski. Wtorkowe spotkanie dotyczyło m.in. efektów znowelizowanej ustawy o repatriacji.