12 maja 1994 roku odbył się pierwszy pokaz „Czerwonego”, koprodukcji polsko-francusko-szwajcarskiej; ostatniego - jak się okazało - filmu wyreżyserowanego przez Krzysztofa Kieślowskiego według scenariusza napisanego przezeń wspólnie z Krzysztofem Piesiewiczem.
Fotografie autorstwa Piotra Jaxy ukazujące Krzysztofa Kieślowskiego i jego ekipę w trakcie pracy nad trylogią „Trzy kolory” będzie można oglądać od czwartku w stołecznym KinoGramie w Fabryce Norblina. Wystawa pt. „Remembering Krzysztof” potrwa do 1 marca.
Co chwila odnajdujesz siebie albo kogoś innego, ale myślącego tak jak ty. Na tym polega wielka literatura, na tym samym wielkie kino. Na chwileczkę znajdujesz tam siebie – podkreślał Krzysztof Kieślowski w książce „O sobie”. W sobotę mija 25 lat od śmierci twórcy „Dekalogu”, „Przypadku” i trylogii „Trzy kolory”.
Jubileuszowa projekcja filmu „Trzy kolory: Czerwony” Krzysztofa Kieślowskiego oraz otwarcie archiwum poświęconego twórczości zmarłego w 1996 r. reżysera znalazły się w programie 9. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Hommage à Kieślowski w Sokołowsku (Dolnośląskie).
Staram się zachęcać do rozmowy o tym, co ważne; nie chcę rozmawiać o byle czym, bo szkoda po prostu życia - mówił Krzysztof Kieślowski. W poniedziałek mija 75. rocznica urodzin reżysera "Dekalogu", "Podwójnego życia Weroniki", trylogii "Trzy kolory".
Quad Cinema na Manhattanie przedstawia od piątku przez najbliższy tydzień "Trzy kolory" Krzysztofa Kieślowskiego. Jest to prezentacja w ramach serii przybliżającej nowojorskim widzom klasykę filmową. Twórczość polskiego reżysera wciąż cieszy się w Nowym Jorku dużym zainteresowaniem. W listopadzie zeszłego roku jego filmy przypomniała Biblioteka Publiczna z okazji wydania "Trzech kolorów" na DVD w prestiżowej serii Criterion Collection. Inspiratorem tegorocznej prezentacji jest dyrektor Quad Cinema Elliott Kanbar.